Beta Balığı Özellikleri Nelerdir? Beta Balığı Bakımı ve Akvaryum Seçimi?

0
94
beta-baligi-ozellikleri-nelerdir-beta-baligi-bakimi-ve-akvaryum-secimi

Sizlere bu makalemizde beta balığı özellikleri nelerdir? ve beta balığı bakımı nasıl olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca beta balığı için akvaryum seçimi nasıl olmalı gibi konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikli olarak beta balığı hakkında kısa bilgiler vererek anlatmaya başlayalım.

Beta Balığı

Beta balığının halk arasında Siyam Dövüş Balığı olarak da bilinir. Akvaryum balıklarından olan beta balığı gerek güzelliğiyle gerek rengi, gerek yüzgeçleri ve davranışıyla balık besleyen hobicilerin dikkatini çekmiştir. Doğal hayatta Tayland ve Kamboçya gibi bölgelerde bulunan beta balıkları hayatını pirinç tarlaları ve durgun sığ sularda yaşamını sürdürmektedir.. Tayland da  beta balığı yüzgeçleri kısa, renkleri sönük olarak normal bir balık olarak yüzdüklerini şahit olabiliriz. Bu halde onları alıp ıslah ederek akvaryum balıkları haline getirmelerindeki sebeb solungacındaki labirentli yapısıdır. Tayland da beta balıklar çamurlu suda ve oksijen seviyesi az suda yaşamaktadırlar. Beta balığı suyun içindeki oksijen azaldığında suyun yüzeyine çıkarak labirent süzgeçleri sayesinde oksijen depolarlar.

Beta Balığı Bakımı

Beta balığı bakımında dikkat etmemiz gerekenler bulunduğu oda sıcaklığı, suyun sıcaklığı ve yem seçimidir. Beta balığı için granülü veya pul yemlerden kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Beta balıkları labirentli bir balık türü olduğundan dolayı onları bir bardakta veya fanus bakmak yerine 10 litre akvaryumda bakmamız daha sağlıklı olacaktır. Hem balıklarımızın daha güzel hem de daha sağılık olmasını sağlamaktadır. Beta balıkların dikkat etmemiz gereken koşullardan bir tanesi özellikle su değişimlerinde ayda bir su değişimlerinde oda sıcaklığında alıştırılması gerekiyor. Eğer soğuk suya koydunuz zaman beyaz benek hastalığına yakalanmasına sebep olabiliriz. Gerekli önlemleri almazsak balığımızı kaybede biliriz.

Kendi türleri arasında çok agresiftiler ve kesinlikle bir araya gelmemelidirler iki erkek beta balığı bir araya geldiklerinde ikisinden bir tanesi ölümle sonuçlana bilir Betta balığı dişiler de çiftleşmesi çok kolay balıklardan değildir. Dişilerle de ayrı bir kap da bir birlerini görebilecek şekilde bir araya getirilmeleri gerekir.

Bakınız...!!!  Şakayık Nedir? Şakayık Çiçeğinin Özellikleri

Ayrıca beta balığı özellikleri nelerdir?, beta balığı bakımı ve akvaryum seçimi? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz karanfil nedir? karanfilin faydaları nelerdir? yazımızı da inceleye bilirsiniz.

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Beta balığı ilk aldığınızda muhtemelen plastik poşet içerisinde ya da küçük kavanoz içerisinde alırsınız. Fakat bu balık daha rahat yaşaması için büyük bir beta balığı akvaryumu ihtiyacı olacaktır. Bu neden den dolayı 10 litre su alacak şekilde bir beta akvaryumu hazırlaya bilirsiniz. Hazırladığınız bu akvaryumda herhangi bir ısıtıcı, filitre, dip süpürgesi ihtiyacı yoktur. Daha büyük yapacağınız akvaryumlar için gerek duyabilirsiniz.

Beta balığı akvaryumu oda içerisinde kattığınız yer acısından da önemlidir Çünkü beta balığı stresli bir balık türüdür. Gelin bunları maddeler halinde açıklayalım:

  • Güneş ışını alan pencere kenarlarına yakın katmamalıyız. Eğer katarsak akvaryuma gelen güneş ışınları suyun hızlı ısınmasına ve hızlı bir şekilde soğumasına sebep olacak buda balığını yaşam kalitesini düşürür, hastalanmasına hatta ölmesine sebep olabilir.
  • Oda içerisinde içerinin ani bir şekilde artıracak soba, kombi, kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak durmalısınız. stabil oda sıcaklı ayarlamalısınız.
  • Akvaryumu sabit ve  düz bir zemin üzerine yerleştirerek insanların ve hayvanların takılıp düşmesini engelleyebilirsiniz.

Beta balığı stresli bir balık olduğu için zaman zaman gözlerden uzak olamak ister onun için akvaryumun içerisine bir mağara veya plastik bitkiler yerleştirerek yalnız kalabileceği bir ortam hazırlamış oluruz. Akvaryum taşları kullanarak da beta balığımıza renkli ortam oluştura bilirsiniz.

Beta balığı fiyatı: Beta balığı bakımı diğer balık türlerine göre daha rahat yaşayabilmeleri sayesinde yani oksijensiz sularda, kirli diyebileceğimiz çamurlu sularda  hayatta kalma standartlarını artırır. pet shoplarda 25-50 TL arasında çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bakınız...!!!  Hologram Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu makalemizde sizlere beta balığı özellikleri nelerdir?, beta balığı bakımı ve akvaryum seçimi? konularını anlattık diğer makalelerimizi incelemeyi unutlayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here