Defne Ağacı Nedir? Defne Yaprağının Faydaları ve Zararları?

0
82
defne-nedir-defne-yapraginin-faydalari-ve-zararlari

Bu makalemizde sizlere Defne ağacı nedir? Defne yaprağının faydaları ve zararları? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Defne Ağacı Nedir?

Defne ağacı nedir sorusu ile başlarsak. Ülkemizde Akdeniz  bölgelerinde toros dağının eteklerinde bol miktarda doğal koşullarda yetişebilen defne ağacı, ülkemizin nadide zenginliklerinden biridir. Latince adı “Laurus Nobilis” olan defnegiller familyasındandır. yıl boyunca yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Türkiye,Dünyanın ihtiyacı olan defne yaprağının yüzde 80 i karşılamaktadır. Defne ağaçının boyu 5-7 metre’ye kadar olur, yuvarlak tepeli ve sık dallı olarak gelişir. 5-10 cm. uzunluktaki üst yüzü parlak,oval ve sert, kenarları dalga görünüşlü ve koyu yeşil yaprakları vardır.

Defne Yaprağı Faydaları

Defne yaprağı, Sağlığa faydalarıyla yüzyıllardır çeşitli hastalıklara karşı kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Defne yaprağı çayı geleneksel olarak vücuttaki fazla atılması için kullanılır. Demir bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı demir eksikliği bağlı anemi tedavisinde yardımcı bir doğal ürün olarak tüketebilir. A vitamini bakımından zengindir. Yüksek oranda demir, magnezyum, kalsiyum içerir. Sindirim sorunlarına ve mide ağrılarına iyi gelir, terlemeyi azaltır, göz sağlığını korur, antioksidandır, cilde iyi gelir, tansiyonu dengelenmesinde yardımcıdır, şişkinliği alır, hastalıklara karşı vücudu güçlendirir.

Defne yaprağı hastalıklar etkisi olduğu kadar, zayıflamak kilo vermek için de çok yararlıdır. Günümüzün hastalığı olan obezite aşırı kilolu bayanların en çok dert edindikleri sorunların başında gelmektedir. Defne yaprağı ile zayıflamak çay ile mümkün olur. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Defne yaprağı özellikle Hint geleneksel tıpında zayıflamak için ve hızlı kilo vermek için ilk başvurulan bitkidir. Defne yaprağı elde edilen yağın özellikle selülitlerin oluşmasını önlediği bölgesel incelmeye faydası olduğu bilinmektedir. Defne yaprağı aramasının güçlü oluşu nedeniyle içerisine zeytin yağı, avokado yağı, nane yağı gibi karıştırılarak hafif masaj şeklinde sürülerek selülit gidermek için de kullanılabilir.

Bakınız...!!!  Spoiler Ne Demek? Spoiler Nedir?

 Defne yaprağı yağı: Ciltteki yaraları daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır. Öksürüğe iyi gelir, balgam söktürücü etkisi vardır. Defne yaprağı yağı harici olarak kullanıldığında romatizma ve kas ağrıları hafifletir. Defne yaprağı yağı ciltte herhangi bir tahrişe yol açmayan oldukça etkili bir sinek ve böcek kovucudur.

Ayrıca Defne ağacı nedir? Defne yaprağının faydaları ve zararları? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Origami nedir? yazımızı inceleye bilirsiniz.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Defne yaprağı çayını iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. Bir büyük bardak çay için üç defne yaprağını suyla birlikte kaynatın kaynadıktan sonra ocağın altını kapattın demlenmesi için 5-6 dk bekleyin veya Suyu kaynattın sonra defne yapraklarının bulunduğu bardağa dökün ve bardağın ağzı kapalı şekilde 8-10 dk kasar demleyin çayın tadı sert gelirse 2-3 çayı süt yada bal ile tatlandırabilirsiniz.

Defne Yaprağı Çayının Yan Etkileri

Defne yaprağı çayı diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir. Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Her hangi bir cerrahi operasyondan iki hafta önce kullanımı kesilmelidir. Rahatlatıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Defne Sabunu Faydaları

Ülkemizde genellikle Hatay bölgesinde yapılmaktadır. Sonbahar aylarında olgunlaşan meyveleri toplanarak bir kazan içerisinde kaynatarak elde edilir. Defne sabunu genellikle hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilir. Defne sabununun faydaları antiseptik yani temizleyici, mikrop öldürücü etkisi. Cildi yumuşatan ve saç köklerini açıp kuvvetlendiren özelliğe de sahip, sağlık ve güzellik simgelerinden biri olarak görülür. defne sabunu faydasını saymakla bitiremeyiz bunlardan bazıları:

Bebeklerde pişik oluşumunu engeller.

Deriye doğal peeling yaparak gözenekleri açar. Gözeneklerin açılması ile birlikte siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu engeller.
Nemli ve sıcak bölgeleri seven mantarın oluşmasını önler. Mantarın başlıca düşmanlarından biri de defne sabunudur.
Cildin tahriş olmasını engeller
Ergenlik sivilceleri için oldukça iyileştirici özelliğe sahiptir.

Bakınız...!!!  Beta Balığı Özellikleri Nelerdir? Beta Balığı Bakımı ve Akvaryum Seçimi?

Bu makalemizde Defne nedir? Defne yaprağının faydaları, Defne yaprağı çayının yan etkileri ve Defne sabunun faydalarından bahsettik diğer makalelerimizi de incelemeyi unutmayın…

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza veya konusunda uzman kişilere danışarak kullanınız tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here