Korkusuz Hayvan Bal Porsuğu

0
52
en-korkusuz-hayvan-bal-porsugu

Bal Porsuğu

Bu makalemizde korkusuzluğu bakımından 2004 yılında rekorlar kitabına giren bir hayvanı inceleyeceğiz. Bal porsuğu sosyal medyada da sürekli karşımıza çıkıyor. Kendisine verilen ilginç isimler var manyağın oğlu yada baş belası bunlardan bazılarıdır.

Korkusuz Bal Porsuğu Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Bilimsel adı Mellivora Capensis olarak geçmektedir. Bazı kaynaklarda Hint porsuğu olarak da bilinen bal porsuğu sansargiller familyasının en yırtıcı ve en korkusuz üyesidir Ortalama ömürleri 24 yıldır boyları 25 ile 30 santim arasında değişmektedir kısa kalın bacakları ve kaslı omuzlara sahiptirler derisi çok kalındır ve sert sık tüylerle kaplıdır kulakları ise kapakçık benzeri bir yapıdır bir saldırı sırasında kapakçıklar kapanır ve kulakları zarar görmez .
Afrika, Orta doğu ve Hindistan taraflarında yağmur ormanı bozkır ve çöllerde yaşayabilirler. Deniz seviyesinden 4500 m ye kadar olan kesimlerde hayatta kalabilirler. Adlarını ise balı çok sevmelerinden almışlardır. Erkek Porsuklar dişiler ile yalnızca çiftleşme esnasında bir arada olur ve çiftleşmeden sonra yeniden yalnız olurlar. Dişi porsuklar bir seferde yalnızca bir tane yavru dünyaya getirirler. Yavru porsuklara bakma görevini ise dişi porsuklar üstlenmiştir. Yavru porsuklar yaşamlarının ilk on iki ay annelerine yakın yaşarlar. Yaşamların ilk iki senesinde kendilerini savunmayı öğrenirler. Yeterince büyüdüklerinde öğrendikleri avlanma becerilerini uygulamaya başlarlar.
Zehire karşı bağışıkları vardır, yavru iken bu bağışıklık daha azdır anneleri bu bağışıklığı arttırmak için yavruların akrep avlamayı öğretirler. Zira akreplerdeki zehir yılanlardakine oranla çok azdır. Yetişkin olan bal porsuğu yıllanlara da korkusuz bir şekilde saldırır ne kadar zehirli olurlarsa olsunlar direk üzerlerine atlıyorlar bazen yılan zehirliyor, zehir yüzünden iki saat boyunca bayılıyor, kalkınca yılanı yemeye devam ediyor. Bilim adamlarını araştırmalar sonuncunda çözemedi noktada bu hayvan kendisi panzehir üretiyor. Her zehre karşı panzehiri vardır bunu nasıl yaptığı tam olarak anlaşılamamıştır.

Bakınız...!!!  Kaynak Nedir?, Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Ayrıca En Korkusuz Hayvan Bal Porsuğu  makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz  Karadul Örümceği ve Özellikleri  makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yetişkin erkek porsuk yaklaşık 10 kg ağırlığındadır ve günde bir kilodan fazla yemek tüketir. Dişi porsuklar ise yetişkinliklerinde altı kiloya ulaşırlar ve vücudu ayakta tutmak için günde bir kiloya yakın yiyecek tüketirler.
Bal porsukları doğuştan kazıcıdırlar. Yiyecek ararken elliden fazla kuyu kazabilirler. Pençeleri 3.5 cm dir. Bu bir kara ayı pençesinden bile uzundur. Su samurları ile de akrabadırlar, onlar kadar iyi yüzerler diğer uzmanlık alanları da yiyecek aramalarıdır, hemen hemen her şeyi yiyebilirler çukurların içine üfleyip avlarının dışarı çıkmalarını sağlayıp ve onları yerler.
Bal porsukları dünyanın en korkusuz hayvanlarıdır. Kendilerinden 5 kat 10 kat büyük hayvanlara karşı dik dururlar. Onlardan kaçmak yerine üstlerine giderler ve onları şaşırtırlar. Bir gün içerisinde sürekli av peşindedirler. Av peşinde iken zor durumda kalan pal porsukları anallarındaki bir keseden çok kötü bir sıvı püskürtürler bu sıvı sayesinde özellikle aslan kaplan gibi musallat olduğu hayvanlara karşı etkili olurlar. Aç kaldığı zamanlarda insanlara da saldırabilir. Hindistan da aç kalan bal porsukları insanların mezarlara saldırdığı olumsuz sonuçlar verdiği biliniyor.

Bu makalemizde sizlere korkusuz Bal porsuğu hakkında bilgiler verdik diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here