Erguvan Ağacı Nedir, Erguvan Ağacı Özellikleri Nelerdir?

408
0
erguvan,erguvan ağacı,erguvan çiçeği,erguvan çiçekleri,erguvan ağaçları,erguvan rengi,erguvan meyvesi,erguvan tohumu,erguvan nedir,erguvan ne demek

Bu makalemizde sizlere erguvan ağacı hayatınızdaki yerinden bahsedeceğiz. Ayrıca erguvan ağacı özellikleri nelerdir?, erguvan ağacı nerede yetişir? ve  erguvan ağacı nasıl bakım yapılır? konularını anlatacağız. En son olarak da erguvan ağacı hikayesi kısaca bahsedeceğiz.

Erguvan Ağacı

Erguvan ağacı nedir sorusu ile başlarsak. Erguvan ağacı, baklagiller familyasının üyesidir. 10 metreye kadar boylanan, tek gövdeli, yıl içerisinde yaprak döken, ağaç denilebilecek bir bitkidir. Sıcak ve soğuk hava iklimine dayanıklıdır. Erik ve badem ağacı gibi yaprak vermeden çiçek açan bir ağaçtır. Toprağa azot sağlar.

Erguvan Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Yaprakları daire gibidir ve benzer şekilli karşılıklı dizilir. Erguvan meyvesi sonbaharda olgunlaşır ve kış aylarına kadar dallarında kalır. Kış aylarında aşırı don olursa etkilenir fakat don olmazsa erken çiçeklenir. Hızlı büyüyen bir ağaç türüdür ve tohum ve ya dalından toprağa ekilerek çoğaltılır. Erguvan tohumu fasulye biçiminde ve 6-7 cm uzunluğunda olur. Erguvan çiçeği ise 1-2 santim aralığında ve mor renklidir. Mart nisan ve mayıs ayları olan ilk baharda erguvan çiçekleri pembe ve morumsu renk verir.

Erguvan Ağacı Nerede Yetişir?

Erguvan ne demek diye sorarsak, Erguvan süs bitkisidir, ağacın ana vatanı Batı Asya ve Güney Avrupa olarak bilinir. Türkiye de ise kuzey Anadolu Doğu kısımlarında Ege ve Marmara bölgesinde bulunur. Tohumlar kabuk sertliği yaşandığından, çimlenme sorunu yaşayabilirler. Erguvan tohumlarını en kolay yöntemle dikmek için 2-3 dakika kadar sıcak suda bekletip daha sonrasında 24 saat kadar ılık suda bekletebilirsiniz. Nisan ayında ekmeniz doğru olacaktır. Erguvan ağaçları yaprak döken bir bitki olduğundan -9 -10 dereceyi geçmeyecek kış aylarının olduğu bölgelere uygun bir bitkidir. Işıklı tam güneş veya yarı gölge ortamlarda yetişme imkanı bulunur.

Bakınız...!!!  Pubg Şekilli Nick Nasıl Yapılır?

Ayrıca erguvan ağacı nedir, erguvan ağacı özellikleri nelerdir? yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz kudret narı faydaları, kudret narı yağı ve macunu faydaları makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Erguvan Ağacı Nasıl Bakım Yapılır?

Erguvan ağacı, kuraklığa dayanıklı olduğundan hava kirliliğinden çok fazla etkilenmez. Bakımı kolay bir bitki olması ile tanınır. Uygun şartlar ve ortamı sağlandığında sadece kış budaması isteyen bir bitkidir. Budamada dikkat edilmesi gereken konu ise mantar riskinden bitkiyi uzak tutmak adına açık yara bırakılmamasıdır. Bakıcısına çok fazla zahmet vermez.

Erguvan Ağacı Hikayesi

Mor erguvan dillere yerleşmiş bir sözdür. Erguvan hakkında yazılmış bazı hikayeler vardır. İsa’ya ihanet eden Yuhada’nın kendini erguvan ağacına asarak intihar ettiğine dair inanışlar, erguvan ağacı hakkındaki efsanelerden birisidir. Roma imparatorluğu döneminin meşhur bir bitkisi olan erguvanın renginin ise gücü imparatorluğu ve kararlığı ifade ettiği söylenir. Doğal yollarla zor üretilen bir renk olduğu için tarihte erguvan rengi giysiyi sadece asiller giyermiş.

Sizlere bu yazımızda erguvan ağacı hayatınızdaki yerinden, erguvan ağacı özellikleri nelerdir?, erguvan ağacı nerede yetişir? ve  erguvan ağacı nasıl bakım yapılır? konularını anlattık ve Erguvan ağacı hikayesi bahsedeceğiz. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here