Gavat Ne Demek ?

133
0
gavat ne demek

Bu makalemizde sizlere gavat ne demek ve gavat nedir soruların cevaplayacağız. Ayrıca zaman zaman kullandığımız gavat kelimesi suç teşkil edip etmediğini öğreneceğiz. Daha sonrada gavat mı yoksa kavat mı sorusuna cevap vereceğiz.

Gavat Ne Demek

Gavat ne demek sorusu ile başlarsak. Argo tabiri ile küfür içeriğe sahip olan gavat anlamı pek çok kişi tarafından bilinir. İnsanların birbirine hakaret yollu söylediği bu kelime halk arasında Aptal, korkak insan güçsüz, budala anlamına gelmektedir. Yine halk arasında Orta Doğu ve Güney Doğu Anadolu da yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Son derece ağır içeriğe sahip olan gavat Twitter adı altında ki sosyal medyada da bir dönem popüler olmuştur. Kullanıcılar gavat hashtag yani gavat kelimesini etiketleme yaparak pek çok konuya tepkilerini bu yolla bildirmiştir. Buradan da anlaşıldığı gibi bu kelime çoğu kişi tarafında bütün mecralarda çok kolay dile getirilse bile aslında anlam açısından hiç hoş değildir.

Gavat Kelimesi İle Dava Açılabilir mi?

Eğer birisi şahsınıza gavat kelimesini kullandığında bu durum hakaret sayıldığı için durumu dava edebilir yani o kişiye suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Hatta Bu konudan hakaret tazminatı bile talep edebilirsiniz. Bu durum için ilk önce şahitler bulmanız gerekir ya da size bu kelime mesaj, sosyal medya yoluyla söylendiyse bu durumu kanıtlamanız daha kolay olacaktır.

Ayrıca gavat ne demek makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Nope ne demek? nope nedir? makalemizi de inceleye bilirdiniz.

Gavat Dilimize Nereden Geldi?

Bu konuyu sizlere daha sağlıklı sunabilmek için Türk Dil Kurumu (TDK)’nın araştırmasını inceledik. Bu bağlamda gavat kelimesi her ne kadar Orta Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da yaygın olarak kullanılsa da bu kelimenin kökeninin Arapça olduğu kesindir. Arap kökenli olan bu kelime bizde Anadolu üzerinden yaygınlaşmaya başlamıştır. TDK gavat nedir sorusuna ise yukarıda belirtilen cevabı vermektedir.

Bakınız...!!!  İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın Tarihçesi

Gavat mı? yoksa Kavat mı?

Bu belirsizlik devam etse de TDK verilerine göre doğru söz gavattır. Kavat ise; hakaret etmek istemeyenlerin belki anlamı biraz daha yumuşatma düşüncesiyle kullandığı bir kelimedir. Kesinlikle doğru kelime kavat değildir.

Bu makalemizde sizlere gavat ne demek sorusuna cevap verdik. Aynı zamanda gavat kelimesi suç teşkil edip edmediğini öğrendik. En son olarak da gavat mı yoksa kavat mı sorusunu cevapladık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here