Işık Hızı ve Işık Ne Kadar Hızlıdır?

118
0

Bu makalemizde sizlere Işık hızı nedir? ve Işık hızı ne kadar hızlıdır? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Işık hızı nedir? sorusu ile başlarsak. Işık hızı, ışığın boşluk ortamında yayılabileceği en yüksek hız sınırına ışık hızı denir. Bu hız sınırı yaklaşık olarak 300 bin kilometre olarak ölçülmüştür. Bu hız çok yüksek gibi görünse de aslında evrenin ölçüleri göz önüne alınırsa oldukça yavaş kalmaktadır. Yine de ses hızından çok daha hızlıdır. Bunu bir yıldırımın ilk önce görüntüsünü görüp sonra sesini duymamızdan anlayabiliriz. Sesin aksine ışık ortamda maddeye ihtiyaç duymadan yayılabilir.

Işık hızı, ışığın ve bütün elektromanyetik dalga tiplerinin boşluktaki hızıdır. Işık, dünyadan iki milyon ışık senesi mesafedeki bize en yakın galaksi olan Andromeda Galaksisi‘ni bile görebiliriz. Günümüz şartlarında en yüksek hızlı roket bile en çok saatte 48.000 km hız yapabiliyor. Bu hız göz önüne alınırsa insanlığın ışık hızı seviyesine ulaşmalarına daha çok zaman var.

Işık Hızının Bilimsel Tarihçesi

Işık hızının ne kadar olduğuna dair tarih boyunca çeşitli araştırmalar yapıldı. Everson adındaki bir bilim insanı ışık hızını modern yöntemlerle belirleyerek kesin bir sonuç bulmuştur. Bu teknik lazer tarafından yayılan dalga boyu ve frekans ölçümlerine dayanır. Bu ölçüm sayesinde büyük bir hassasiyetle ışık hızı kaç km sorusunun cevabı olarak 300 bin km olarak ölçülmüştür. Bu ölçüm daha önceki deneylerdeki verilere de yakındır.

Ayrıca Işık hızı nedir? ve Işık hızı ne kadar hızlıdır? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz İlk bilgisayar ve bilgisayarın Tarihçesi makalemize de incelemeyi unutmayınız.

Işık hızının bir yılda aldığı mesafe ışık yılı olarak ifade edilir. Bu kavram bir zaman ölçüsü değil uzaklık ölçüsüdür. Evrende mesafeler oldukça uzak olduğundan bazı uzaklıklar ancak ışık yılıyla ifade edilebiliyor. Işık hızı hiçbir maddesel parçacık tarafından geçilemez. Işık hızına yaklaştıkça hızlanmak için verilmesi gereken ivmelenme enerjisi sonsuza yaklaşır. Sonsuz enerji gerektirdiğinden ve bu da imkansızdır. Ancak kütlesiz olan fotonlar ışık hızına ulaşabilir. Fotonlar da zaten ışık parçacıklarıdır. Gözümüze giren fotonlar sayesinde görebiliyoruz.

Bakınız...!!!  Distopya Ne Demek ?, Distopya Nedir ?

Işık Hızını Neden Geçemeyiz?

Işık hızının geçilemeyeceği ilkesi Einstein tarafından ortaya atıldı. Yayınladığı Görelilik denklemlerinde de bunu ifade etmiştir. Bunun nedeni evrendeki nedenselliği sağlayan parçacığın foton olmasıdır. Foton hızının geçilebilmesi demek nedenselliğin bozulması demektir ve bu da evrende mantık hatalarının oluşmasına neden olur.

Sizlere bu makalemizde Işık hızı nedir? ve Işık hızı ne kadar hızlıdır? konuları hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimizi incelemeyi unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here