Kangal Köpeği Hakkında Bilinmeyenler

0
320
sivas-kangal-kopegi

Bu gün kangal köpeği konusunu anlatacağız. Öncelikli olarak sizlere sivas kangal köpeği ve kangal yavrusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ardından kangal köpeği özellikleri ve kangal dövüşleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kangal Köpeği

Öncelikli olarak kangal ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Birden çok anlam vardır. Birinci anlam tel, kurşun boru, halat gibi bükülen şeylere verilen isim. Halk arasında ise devedikeni olarakta bilinilir.

Sivas kangalı köpeği olarak bildiğimiz cinsin Türkistan dan Anadolu’ya getirildiği düşünülen köpek ırkı olarak kabul edilmektedir. Kangal köpeği Orta Asya’dan göç eden Türk boyları yanlarında getirdiği düşünülmektedir. Adını ise Sivas’ın Kangal ilçesinden almıştır. Bekçi köpeği olmasıyla birlikte, çoban köpeği olarak da adlandırılan kangal bu ismi, kurt gibi vahşi hayvanlara karşı, koyun sürülerini ve çobanları koruma yeteneği sayesinde almıştır.

Kangal köpekleri günümüzde de en sadık köpekler arasında yer almaktadır. Fakat günümüzde insanların hırsları yüzünden büyük heybetli kangal köpeklerine sahip olma hırsı ve kangal köpeklerden ticari kar gütmeleri yüzünden saf kangal çoban köpekleri, malaklı ve alabaşlı ırklarıyla çiftleştirmelerine neden olmuştur. Ne yazık ki bu çiftleştirmeler yüzünden kangal köpeklerinin saf kangal ırkını bozmaktadır. Safkan kangal özellikleri nden dolayı, nadiren bulunması ve fiyatlarının oldukça yüksek olmasının sebebi den birde budur. Bu köpekler savaş köpeği ve at salan gibi hayvan avlarında da kullanılmıştır.

sivas-kangal-kopegi

Kangal Köpeği Özellikler

Kangal köpeği özellikleri ayrıntılı bir şekilde bahsedecek olursak.

Ağız Yapısı: Ağız burun yapısı kısa küt çene güçlü. Dişler sivri ve dayanıklı, dudakları sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı ve burun çevresi siyahtır.
Gözler: Kangal özelliğinin bir diğeri, kafatasına göre oldukça küçük yuvarlak olup kahverengi arasında bir renktedir. Göz çevresi siyahtır. Bakışlar keskin ve asildir.
Kulaklar: Orta boyutta üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır.
Boyun: Hafif eğik, güçlü , orta boyda, düz, kalın kemikli, ayak bilekleri güçlü ve uzundur. Kangal özellikleri ön göğüs arkasına göre daha heybetli ve omuzlar adalelidir.
Gövde: Gövde baştan sonra kadar kare şeklindedir. Vücut kuvvetli, adaleli, hiçbir zaman şişman değildir. Dirsek hizasına kadar göğüs derin, karin içe çekiktir.
Bacaklar: Sivas kangal köpeği bacaklar kuvvetlidir. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha kuvvetlidir. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmak bombeli ve siyahtır.
Kuyruk: sakin durumda iken düşük ve kıvrık, tehlike zamanı sırt üzerinde yüksek ve kıvrıktır.
Vücut Rengi: Açık bej den sütlü kahveye kadar olan renk aralığında olabilir, sivas kangal köpeği.
Ağırlık: Erkeklerde 60-80 kg , Dişilerde 45-65 kg

Bakınız...!!!  Roma Rakamı Nedir?, Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Böylelikle sizlere ayrıntılı olacak şekilde kangal özelliklerini bahsettik.

Köpeklerin Kulak ve Kuyruk Kesimi

Kangal köpeği denince konulardan biri de kulaklarının ve kuyruğun kesilmesidir. Birçok hayvan sever arasında tartışmalara neden olmuştur. Avrupa da bu uygulama tamamiyle yasaktır. Çoğu kişi bunu sadece eski bir gelenek olması. Köpeklerin kurt gibi vahşi hayvanların saldırı esnasında kulak ve kuyruğundan yaralanmaması için kestiklerini söylemektedir. Bazı kangal köpeği sahipleri ise hayvanın güzel görünmesi için yapıldığını söylemektedirler.

sivas-kangal-kopegi

Ayrıca sivas kangal köpeği özelliklerinin yanında falez nedir ve çeşitleri nelerdir yazımıza da bakabilirsiniz.

Kangal Yavrusu

Kangal yavrusu ne yer  sorusuna cevap verecek olursak. Kangal köpeği yavrusu ortalama bir aylık olduklarında anne sütünden kesilmelidir. Bu durumda sonra ek temel gıdaya ihtiyaç duyulmaktadır. İlk etapta sivas kangal yavrusuna verilmesi önerilen hazır yavru mamaları, sulandırılmış inek sütü ve yumurta sarısı verilebilir.Verilen sütün taze ve ılık olmasına özen gösterilmelidir.

Kangal yavrusu bir buçuk aylık olduktan sonra pirinç pilavı ve çorbası verilebilir. Yavru kangallara aşırı yağlı, salçalı, kemikli ve kılçıklı gıdalar ile tatlı, pasta gibi şekerli ürünler verilmemesine özen gösterilmelidir.

Yetişkin kangal köpeği ne yer sorusuna cevap verecek olursak. Kangal köpeğine tavuk kıyması, ciğer, et vb gıdalar verilebilir. Sivas kangalları iri bir hayvan olmasına rağmen, tüketimleri çok azdır, günde bir öğün yiyerek bile beslenebilirler. Kangalların bulunduğu alanın temiz olması, yattıkları yerin ahşap veya yumuşak bir zemin olması yeterlidir. Soğuk hava dikkat edilmelidir.

Kangal Dövüşleri

Kangal dövüşleri nden kısaca bahsedecek olursak. Günümüz koşullarında hayvan hakları ve insanların hoş karşılamadığı köpek dövüşleri zaman zaman görüyoruz. Yasal olmadığı halde yasa dışı olarak, Kangal köpeği sahipleri itibar güç ve para hırsı yüzünden kangal köpek dövüşleri yapılmaktadır.

Bakınız...!!!  Payitaht Nedir? Payitaht Ne Demek?

Bu yazımızda sizlere kangal köpeği hakkında bilinmeyenler ve kangal köpek dövüşleri konularına değindik. Ayrıca kangal köpeği özellikleri ve kangal dövüşleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here