Karadul Örümceği ve Özellikleri

0
52
karadul-orumcegi

Bu makalemizde sizlere karadul örümceği ile ilgili konulardan bahsedeceğiz.

Dünyada binlerce örümcek türü yaşamaktadır fakat bu örümceklerin büyük bir çoğunluğu insanlar için zararsızdır. Örümcekler savunmaya yönelik hayvan oldukları için yuvasına yaklaşmadıkça rahatsız edilmedikçe saldırıya geçmezler. İnsanları yaşamlarını sıkıntıya sokacak çok az sayıda örümcek tür vardır bunlardan biride karadul örümceğidir.

Karadul Örümceği 

Örümcek türleri arasında en çok korkulan ve en güçlü zehre sahip olan Karadul örümceği İsmini acımasız bir özelliğinden alıyor. Çiftleşme sırasında veya çiftleştikten sonra erkek örümceği acımasızca yiyen karadul örümceği bu beslenme şeklinden ve renginden dolayı karadul adını almıştır. Diğer belirgin özelliği ise gövdenin alt kısımında kum saati şeklinin olmasıdır. Erkek karadul zehri insanlar için sorun teşkil etmezler.
Çoğunlukla görüldüğü genel yaşam alanı Amerika’dır, ayrıca Arjantin ve Brezilyada sık sık görülür. Sıcak bölgelerde yaşamayı sever, soğuk havalarda ise bina içlerine girerler. Karadul örümcekleri dişilerin erkeklere göre oldukça büyüktür ortalama dişi karadul erkek karadula göre üç kat daha büyüktür. Neredeyse her gün beslenen dişi karadul örümceğinin yanı sıra erkek olanları ise hayatı boyunca az beslenir ve çok kısa bir ömür sürer.
Avlanma şekilleri bakımından diğer örümcek türleriyle benzerlik gösteriler. Diğer örümcek türleri gibi ağını avını yakalamak için kullanırlar ve hareketsiz hale gelen avının sindire sindire yerler. Karadul örümceği diğer örümceklerden farklı kılan diğer özellik ise avını ağ kullanmadan da yakalaya bilmesidir.

Ayrıca Karadul örümceği makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz  kamkat nedir?, kamkatın faydaları nelerdir? makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Dişi karadul örümceğinin zehri oldukça etkilidir. Örümcek türleri arasında en kuvvetli zehir bu örümcekte bulunur. Bünyesi zayıf bir insanı öldürebilecek asit içerikli bir asit salgılarlar insan ölümleri çok sık görülmese de zehrinin tehlike oranını karadul örümceğini gözlemleyen bir çok kişi bilir.
Karadul örümceklerin direk zehri sinir sistemini ve kas sistemini etki eder ve ilk olarak felç etkisi gösterir ve kasları eriterek etkisiz hale getirir. Yavaş yavaş acılı bir ölüme sebep olur. İnsanlar da da tedavisi hızlı bir şekilde yapılmaz sa ölümle sonuçlanabilir. Örümcek genellikle zehirlerini avlanmak için kullanır dünyada olduğu gibi ülkemizde de örümcek sokması vakıalarına rastlanmaktadır.
Ülkemizde karadul örümceği İç Anadolu, Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da rastlanır. Ülkemizde örümceklerin zehirli olanları çok azdır. Fakat zehirli olmayan örümceklerin sağlık ve hijyen açısından sorun yaratmayacak anlamına gelmez. Bu yüzden örümcek gördüğünüzde uzak kalmayı tercih edin. Örümcekler dünyanın ekosistemi dengesi için çok önemlidir.

Bakınız...!!!  Nevrotik Ne Demek? Nevrotik Nedir?

Sizlere Karadul örümceği hakkında bilgiler verdik. diğer makalelerimize de bakmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here