Karanfil Nedir? Karanfil Faydaları Nelerdir?

0
67
karanfil-nedir-karanfil-faydalari-neler

Bu makalemizde sizlere bahsedeceğimiz konu ise karanfil nedir? ve karanfil yağı faydaları nelerdir? olacak. İlk olarak karanfil nedir? sorusu ile başlayalım.

Karanfil Nedir?

Karanfil mersingiller familyasındandır. Anavatanı Endonezya ya bağlı olan Moluk adasıdır. Karanfil ağacın pembe çiçeğinin kokulu ve kurutulmuş tomurcuğudur. Hoş kokusu ve tadından dolayı karanfil ilk Endonezya da baharat olarak kullanılmış, daha sonra Afrika ülkelerine dağılmıştır.Şuan da Endonezya dan çok Afrika da üretilmektedir. Karanfil ağacı boyu 10-15 metreye kadar uzayabilir, dört mevsim yeşil olarak kalan geniş yapraklı bir bitkidir. Karanfil bitkisi Uzak doğu da toz haline getirilerek yemeklerde baharat olarak kullanılmak da, ülkemizde ise genelikle ağız kokusunu gidermek için veya çaya aroma vermek için kullanılır.

Karanfilin Faydaları

Karanfil faydalarının başında ise kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Karanfil şeker hastalığı gibi kan şekeri problemleri olan insanlar için çok yararlıdır, çünkü vücutta insülin görevi görür. Kandaki fazla şekeri vücuttaki hücrelere aktararak vücuttaki şeker seviyelerini dengeler.

Karanfil sindirim sorunlarının gidermeye yardımcı olur. Sindirim enzimlerinin salgılanması artırdığı için sindirim problemlerinden kurtulmak için de tüketilebilir. Karanfil özünün mide ünselini tedavi etmeye yardımcı olduğu ve hatta çeşitli Ünsel önleyici ilaçlarla benzer etkiler gösterdiğini kanıtladı.

Mide bulantısını ve vücuttaki gazı da azaltır. Karanfil sindirim sağlığını destekleyen ve kabızlığı önlemeye yardımcı olan lifler açısından zengindir.

Toz karanfil ya da ballı kavrulmuş karanfil tüketmenin sindirim yollarını tedavi etmenin en iyi yoludur.

Atar damarımın işlevini düzenler ve esnekliği artırır. Yaşam süresini uzatır.

Diş ağrısını hafifletir. Karanfil lokal uyuşturucu özellikleri sahip olması bu baharatı muhteşem kılan özelliklerinden bir değeridir. Ağrıyan bir dişiniz yada diş çürüğü varsa dişçiye gidene kadar ağrıyan dişinize karanfil koyabilirsiniz.

Bakınız...!!!  Ebru Sanatı Nedir?, Ebru Sanatı Çeşitleri ve Nasıl Yapılır?

Karanfil bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Vücuttaki beyaz kan hücrelerini sayısını arttırarak enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur. Karanfil bağışıklık sisteminizi desteklemek için tüketebileceğiniz en iyi şeylerden biridir ve bunu bağışıklığı güçlendiren C vitaminine borçludur.

Karaciğerinizin sağlıklı olmasını sağlar. Karaciğerimiz vücudumuzu zararlı kimyasallardan arındırır ve içeriğimiz ilaçları katalizler. Karanfil yağından bulunan öjenol karaciğerin fonksiyonlarını iyileştirir.

Vücuttaki ağrı ve iltihabın azaltmaya yardımcı olur. Karanfilde bulunan öjenolün ağrı kesici ve iltihap karşıtı özellikleri olduğunu doğrulamıştır. Başınız ağrıdığında karanfilden yararlanabilirsiniz. Karanfili yutabilir veya ağızda tutma yoluyla kullana bilirsiniz.

Karanfil özünün kanser olan insanlardaki tümörlerin büyümesini engellediğini hatta bazı kanser hücrelerini öldürdüğünü ortaya çıkmıştır. Bu kanser hücrelerine akciğer, meme, yumurtalık kanseri hücreleri ve erken evredeki diğer kanser türlerinde dahil karanfilde bulunan öjenolün kanser önleyici özelliklerinde olduğu keşfedildi. Ama dikkatli olun fazla miktardaki öjenol zehirli olabilir.

Antioksidan kaynağıdır. Karanfiller en etkili ve polifenol açısından en zengin besin kaynaklarından biridir. Polifenoller tükettiğimiz bitkilerden aldığımız kimyasallardır. Bu kimyasalların yararları ise; kolesterolü ve kan basıncını düşürür

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Karanfil kanın sağlıklı bir şekilde pıhtılaşmasına sağlayan K vitamini açısından zengindir. Bu özellikle aşırı kanama sorumu olanlar için çok faydalıdır, ancak K vitamini kanın pıhtılaşmasını azaltmak ilaçlarla etkileşime girebilir bu yüzden doktorunuza danışmalısınız.

Karanfil kemiklerinize ve eklemleriniz de iyi gelir. Karanfil kemiklerin ve eklemlerin sağlıklı olmasını sağlayan flavonoid, manganez, öjenol gibi elementleri içerir. Bu elementler kemik yoğunluğunu arttırır kemik oluşumunda aktif rol oynar ve kemiklerimize ihtiyacı olan sağlıklı minarelileri sağlar. Ayrıca manganez beyin sağlığı içinde çok karanfil faydalıdır.

Ayrıca karanfi nedir?, karanfil faydaları nelerdir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz defne nedir?, defne yaprağının faydaları? yazımızı da inceleye bilirsiniz.

Bakınız...!!!  Random Nedir? Random Ne Demek?

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfilin faydaları arasında ülkemizde birçok kişi tarafından sakinleştirici etkisi olduğu bilinir. Karanfil yağının sağlığa aslında birçok faydası vardır. Karanfil yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara iyileştirilmesinde bitkisel tıp da  ameliyatlardan önce sakinleştirici olarak kullanılmıştır. Karanfil yağı içerdiği; kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum ve hidroklorik asit,A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda kozmetik sanayide ve parfüm yapımında kullanılmaktadır.Karanfil faydaları şunlardır:

Saçların beslenmesini ve kuruluktan dolayı kırılan saçların iyileşmesi için karanfil yağı kullanılmaktadır. Saç bakımında karanfil yağını zeytin yağla birlikte kullanabilir.

Karanfil yağı antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürür. Diş ağrılarında, diş eti iltihaplanmalarına, boğazda oluşan şişliği tedavi eder. Karanfil yağı ile suyu karıştırarak gargara yapıldığında diş etlerinde rahatlama olur.

Stresin azaltılmasında, dikkat dağılmalarına, uyku düzensizliklerine giderilmesinde bitkisel bir çözümdür.

Ülkemizde parfüm üreten firmalar karanfil kokusunu oluştururken karanfil yağından kullanırlar.

Karanfil yağının antiseptik özelliğinden yukarıda bahsetmiştik. Antiseptik olarak kullanılan karanfil yağı, mantar, uyuz, böcek sokmaları, yara ve isilik sorunlarında doğal bir tedavi yöntemi olarak kullana biliriz.

Karanfil yağı cilt tedavilerinde oldukça etkili bir yağdır. Özellikle sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri iyileştiren karanfil yağı kırışıklık,siyah nokta ve lekelerin giderilmesinde de etkilidir.

Ağız çevresinde oluşabilecek uçuğa karşı karanfil yağını sürerek iyileştiğini göreceksiniz.

Bu makalemizde sizlere karanfil nedir? ve karanfil faydaları nelerdir? konularını anlattık diğer makalelerimizi incelemeyi unutlayın…

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza veya konusunda uzman kişilere danışarak kullanınız tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here