Kaynak Nedir?, Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

231
0
kaynak-nedir-cesitleri-nelerdir

Bu makalemizde sizlere Kaynak nedir, Kaynak çeşitleri nelerdir? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaynak nedir sorusu ile başlarsak. Kaynak cisimlerin birleştirilmesini sağlayan bir üretim (imalat) metodudur. Metal ve termoplastik cisimler üzerinde etkin olan bu birleştirme metodu, kendine özgü tekniğe ve çeşitlere sahiptir.

Isı ile Birleştirme Tekniği

Genellikle kullanılan teknik, cisimlerin kaynak yapılacak kısımlarının eritilmesi ile başlayan bir süreçtir. Eritilen bu kısma dolgu malzemeleri eklenir. Sonrasında ek yeri soğutularak cismin eskisi gibi sertleşmesi sağlanır. Bir takım özel durumlarda ise ısı ile birleştirme işlemi belli bir basınç altında gerçekleştiriliyor. Söz konusu bu yöntem, Lehim ve sert lehim arasındaki farkı gösterir. Çünkü lehim ve sert lehim düşük erime sıcaklıklarında gerçekleştirilir. Çalışma parçaları da bu erimeden oluşur.

Elektrik Ark Kaynağı

Kaynak için gereken akım elektrik şebekesinden alınır fakat direkt olarak kullanılmaz. Çünkü elektrik şebekesinde bulunan akımın, voltajı yüksek şiddeti düşüktür. Elektrik ark kaynağı için gereken akım bunun tam tersidir, voltaj düşük şiddet büyüktür. Bunun sebebi iş güvenliğidir. Çünkü yüksek voltaj insan hayatı için bir tehdit unsurudur. Elektrik ark kaynağı, ark kullanarak ya basınç ya da ısı yöntemi kullanarak veya her iki yöntemi kullanarak gerçekleştirilir.

Ayrıca Kaynak nedir?,Kaynak çeşitleri nelerdir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Jiroskop nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Gazaltı Kaynağı

Bir diğer deyişle tungsten gazaltı kaynağı, bir ark kaynağı çeşididir. Kullanım esnasında tungsten elektrot iş parçası üzerinde kaynak oluşturur. Kaynak alanı gaz korumalı, hava kirliliğini engelleyen bir yapı meydana getirir. Korucu olan gaz, Argon veya Helyum’dur. Bu gazlar soygazlar grubuna mensuptur. Bir akım kaynağı, güç kaynağının ürettiği elektrik enerjisiyle tungsten elektrot ile kaynak yapılacak malzeme arasında ark oluşturur. Bu anda yüksek ark enerjisiyle iyonize gaz ve metal buharı bir ergimiş plazma meydana getirir. Bu yöntem genellikle otomatik sistemlerde kullanılır.

Bakınız...!!!  Nevrotik Ne Demek? Nevrotik Nedir?

Elektrik Direnç Kaynağı

İki levha arasındaki yüzey boyunca akan elektrik akımının ısınma etkisiyle meydana gelir. Kaynak oluştuğu anda cisimlerden geçen akımın meydana getirdiği ısı haricinde, başka bir ısı uygulanmaz. Ergime sıcaklığı düşükse daha iyi kaynak yapılabilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde kaynak işlemi birçok farklı ortamda uygun ekipmanlar sağlandığında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmekte. Bu işlem sırasında birincil öncelik iş güvenliği olmalı ve tehlikeler absorbe edildikten sonra kaynak işlemine başlamak hayati tehlikeyi en aza indirir.

Sizlere bu makalemizde Kaynak nedir?, Kaynak çeşitleri nelerdir? konuları hakkında bilgiler verdik.Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here