Kudret Narı Nedir, Kudret Narı Yağı ve Macunu Faydaları

0
22
kudret-nari-faydalari-kudret-nari-yagi-ve-macunu-faydalari

Bu makalemizde sizlere kudret narı faydaları, kudret narı yağı ve kudret narı macunu faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kudret Narı

Kudret narı nedir sorusu ile başlarsak. Kudret narı diğer adı momordica olarak geçmektedir. Kabakgiller familyası mensubudur. Yapısı ince gövdeli, tırmanıcıdır. Yaprak yapısı saplı ve el gibi parçalıdır. Ömrü bir yıllık kadardır. Kudret narı meyvesi olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılmaktadır. Meyvesinin ebatı 10-15 cm boyunda olup şişkin ve iki uca doğru giderken incelemektedir.
Kudret narı sarı çiçekli ve meyveleri olgunlaştığı zaman kırmızı ve turuncu olmaktadır. Üzerinde ise kabarcıkları bulunmaktadır. Ana vatanı Hindistandır. Ülkemizde kudret narı ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Kudret narı meyvesi ve yaprakları bakımından mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Kudret Narı Faydaları

Sindirim sistemi rahatsızlıklarına organik destek sağlar.
Bağırsak rahatsızlıkları iyi gelir.
Bağırsak bulunan kurtların düşmesine yardımcı olur.
Mide sorunlarına iyi gelen bitkidir.
Vücutta oluşan iltihaplı yaralara iyi gelmektedir.
Yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
Açık yaralara ve yanıklara merhem olarak uygulanmaktadır.
Afrodizyak etkiye sahiptir.
Gastrit, kolit, ülser, kabızlık tarzındaki sorunlara karşı kullanılmaktadır.
Kudret narının yaprağının, ateş düşürücü ve öksürük kesicidir.
Tümörlerde, Sıtmada, adet dönemlerinde, sıtmada, ateşli durumlarda kullanılmaktadır.
Kudret narı enzimin aktiviesini artırır ve bu sayede şekerin hücre içerisine girmesi yardımcı olur.
Bayanlarda oluşan kısırlık tedavisi için iyileştirici etkiye sahiptir.
Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Çin tıbbında yapılan araştırmalarda kudret narının içerisinde bulunan vitaminler vücuttaki şekeri düzenlediği gözlem ve araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
Kudret narı da bulunan substans Q sayesinde AIDS tedavisinin uygulanmasında olumu sonuçlar vermiştir..
Vücuttaki şeker hücre içine girmesini, enerji metabolizmasını düzenleyen ve hücre içerisine girmeyi sağlayan enzim AMKP Kudret narından elde edilen madde etkilediği belirtilmiştir.
Sedef ve egzama rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca bu durumdan dolayı da merhem olarak da kullanılmaktadır

Bakınız...!!!  Dağ Çileği Nedir? Dağ Çiçeğinin Faydaları Neler?

Ayrıca Kudret narı faydaları yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz şakayık nedir?, şakayık çiçeğinin özellikleri makalemize göz atabilirsiniz.

Kudret Narı Yağı Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Kudret narı yağı içerisinde bol miktarda E vitamini sayesinde sindirim rahatsızlıkları ve cilt problemlerine iyileşmesinde etkilidir. Kudret narı yağı tek başına kullanıldığı gibi farklı yağlarla birlikte de kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar farklı yağlarla birlikte kullanmayı tercih edip, yanık, cilt yaralanmalarında ve lekelerin giderilmesinde kullanmaktadırlar. Cilde faydaları çok fazladır. Badem yağı ve zeytin yağı ile birlikte tercih edildiği zaman cilt problemlerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kudret narı yağı yapılışı: İlk olarak olgunlaşmış 1 adet kudret narı, ufak parçalar halinde doğranır. Yarım litreli şişeye doldurularak, üzerine zeytinyağı koyulur. Şişe güneşte bırakılır. Güneşe bırakılan şişe bir kaç hafta kudret narları içerisinde yumuşayıp pelte halini alana kadar bekletilir. Sonrasında kullanıma hazırdır.

Kudret Narı Macunu Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Kudret narı macunu, kudret narından elde edilir. Kudret narı macunu tek başına tükettiğimiz gibi sıvı içeceklerin içerisine eklenerek kullanılabilir. Kudret narı en etkili antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücut metabolizması sırasında ortaya çıkan ve farklı hastalıklara neden olabilen serbest radikaller ve tehlikeli bileşikler için vücudu sarar ve bağışıklığı güçlendirir. Kudret narı macunu kullanarak, kalp krizi, böbrek hasarı ve karaciğer yetmezliği de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağlar ve vücuda enerji verir, cinsel performansı artıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan besleyici bir macundur. Hemoroid, kısırlık, iştahsızlık, verem, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi geldiği yönünde görüşler vardır.

Kudret narı macunu yapılışı:İki tane kudret narının çekirdekleri çıkarılır. Çıkarmış olduğumuz çekirdekleri iyice ezilir ve 1/2 oranın da kavanoza balın içerisine eklenir. Hazırlamış olduğumuz Kudret narı macunu sabah erken saatlerinde ve akşam aç karnına tek bir çay kaşığı tüketilebilir.

Bakınız...!!!  Mobbing Ne Demek? Mobbing Nedir?

Bu makalemizde sizlere Kudret Narı Faydaları?, Kudret Narı Yağı ve Kudret Narı Macunu Faydaları konularında bilgiler vermeye çalıştık diğer makalerimize bakmayı unutmayın…

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza veya konusunda uzman kişilere danışarak kullanınız tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here