Nazende Ne Demek ?, Nazende Nedir ?

274
0
nazende;nazende ne demek;nazende nedir;nazende anlamı;nazende kökeni;nazende kelimesinin kökeni;nazende sevgilim;nazende sevgilim sözleri

Bu gün nazende konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak nazende ne demek veya nazende nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca nazende kelime kökeni hakkında bilgiler vereceğiz.

Nazende Ne Demek ?

Nazende nedir sorusu ile başlarsak. Naz eden, nazlı, naz yapan, hoş edalı gibi anlamlara gelen nazende, dilimize Azeri Türkçesinden geçerek yerleşmiş bir kelimedir. Dilimizde kullanımı yaygınlaşmaya devam eden kelime daha çok isim olarak tercih edilmektedir. Naz yapan kişi anlamını içermesi bakımından dilimizdeki nazlı kelimesiyle anlamdaşdır.

İsim olarak kullanım açısından bakıldığında Nazlı ismi Türkçe de daha yaygın bir kullanım alanı bulmakta ve daha çok tercih edilmektedir. Nazende ismi ise, daha az karşılaşılmakla beraber kelime fonetik açıdan daha etkileyicidir. Bu şekilde nazende ne demek sorusuna kısa bir cevap bulduktan sonra kelimeye biraz daha ayrıntılı ve yakından bakalım.

Kelime Kökeni

Her ne kadar dilimize Azeri Türkçesinden geçerek yerleşmiş bir kelime olsa da, kelime kökeni itibariyle Farsça’dır. Farsça kullanımında da kadın ismi olarak daha çok tercih edilen bir kelimedir. Nazende kelimesinin yukarıda sayılan anlamları dışında bir başka anlamına daha Türk Dil Kurumu sözlüğünde rastlanır. Bu sözlükte aynı zamanda sevgili manasını içerdiği de belirtilen kelime bu anlamıyla şiir ve şarkılarda da kullanılmıştır.

Ayrıca nazende ne demek ve nazende nedir makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz random nedir ve random ne demek makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Reşid Behbudov şiir olarak yazıp bir kaç sene sonra şarkıya çevirdiği Nazende sevgilim şarkısı ile gönülleri kazanmıştır. Nazende sevgilim sözleri ise;

Nazende Sevgilim

Değdi saçlarıma bahar küleği
Nazende sevgilim,yadıma düştü
Her erin bahtına bir güzel düşer
Sen de tekçe menim aklıma düştün
Nazende sevgilim, yadıma düştün

Bakınız...!!!  Metreküp (m³) Nedir? Metreküp Nasıl Hesaplanır?

Sensiz dağ döşüne çıktım bu seher
Öttü kumru kimin gül şelaleler
Ey niye yalgızsan sordu laleler
Köyreldi dizginim yadıma düştün
Nazende sevgilim,yadıma düştün

Gözlerim yoldadır, kulağım seste
Seni unutmaram, men son nefeste
Ey ceylan bakışlı ey boyu beste
Ey taze tergünüm yadıma düştün
Nazende sevgilim yadıma düştün

Sen de tekçe menim aklıma düştün
Nazende sevgilim,yadıma düştün”

Yazar:Reşid Behbudov
Yöre: Azeri

Makalemizde sizlere nazende konusunu anlatmaya çalıştık. Öncelikli olarak nazende nedir veya nazende ne demek sorularına cevapladık. Ayrıca nazende kelime kökeni hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here