Şakayık Nedir? Şakayık Çiçeğinin Özellikleri

352
0

Bu makalemizde sizlere şakayık konusunda bilgiler vereceğiz. Ayrıca Şakayık çiçeği nedir, şakayık çiçeğinin özellikleri nelerdir ve şakayık çiçeğinin yetiştirilmesi nasıldır? Aradığınız tüm bu soruların cevapları bu yazımızdadır.

Şakayık Nedir?

Şakayık, kuzey Amerika ve Güney Avrupa bölgelerinde var olup, şakayıkgiller familyasının bir üyesidir. Şakayık bitkisi ülkemizde de birçok yerlerde yetiştirilmekle birlikte, botanik adı Paeonia’dır ve İngilizce dilinde kısaca Peony ismiyle bilinir. Görünüş itibariyle çok güzel görünen bu çiçek bakım noktasında kurallara uyulduğu müddetçe çok pratiktir.

Şakayık Çiçeğinin Özellikleri

Şakayık çiçeğinin renkleri genellikle, krem, sarı, pembe ve beyaz renklerindedir ve soğanlı bir bitkidir.
-Kesme çiçekliği ve bahçelerin en gözde çiçeklerinden olan şakayık çiçeği hoş kokulu olduğunu ama her türünün aynı özelliklere sahip olmadığını belirtelim.
Şakayık çiçeği boy olarak oldukça yavaş büyüyen ve aynı zamanda dayanıklı bir bitkidir. Nisan Mayıs Haziran aylarında ise çiçekli bir bitkidir.
-Ülkemizde ise bir çok yerde yetişen şakayık rakım olarak daha yüksek yerleri tercih etmektedir.

Şakayık Çiçeği Yetiştirilmesi

Şakayık çiçeği genel olarak yaz mevsiminde açar ve soğuktan pek hoşlandığı söylenemez. Fakat belli oranda soğukluğa dayanabilir ve ilkbahar mevsimine kadar serin bir ortamda tutulabilirse çiçekleri daha güzel açacaktır.
Şakayık çiçeği güneşi çok sever. Her bitki gibi gün ışığına ihtiyacı vardır. Güneş ışınlarını dik ve direkt olarak almayacağı ve temas etmeyeceği ortamlarda yetiştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca şakayık çiçeğinin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Roma rakamı nedir? Roma rakamları nasıl yazılır?  makalemize göz atabilirsiniz.

Şakayık Çiçeği Sulama

-Bu önemli bir detaydır. Şakayık bitkisinin kökleri serin kalmalıdır. Şakayık nemli topraktan hoşlanmakta birlikte yaz aylarında toprağı ihtiyaç oldukça sulanmalıdır. Düzenli bir şekilde sulama yapmak isterseniz 3 güne bir sulama yapabilirsiniz.
Şakayık çiçeğinizi evde bakıyorsanız eğer suyunuz dinlendirilmiş olup ve belirli bir ölçüde verirseniz daha verimli bir sonuç elde etmiş olursunuz.

Bakınız...!!!  BAE Ne Demek? BAE Nedir?

Şakayık bitkinizi yetiştireceğiniz topraklarınızın yeterli miktarda humuslu olması gerekir. Şakayık bitkisinin toprağı iyi derin edilmiş olmalı ve nemli olmalıdır. Bununla birlikte şakayık besili toprakları sever. Şakayık için toprağa gübreleme yapılırsa çiçekleri daha gür ve sapları daha uzun olacaktır. Fakat bu gübreleme için aşırıya kaçmamalıdır, 2 yılda bir yapmak yeterlidir.

Şakayık çiçeğinizi yetiştirdiğiniz alanda aşırı hava akımı olmamalıdır. Rüzgar şakayık için pek olumlu bir etki yaratmaz.
Şakayık bitkinizi yetiştirdiğiniz yeri iyi ayarlayıp yerini değiştirmemenizi öneririz çünkü şakayık yerinin değişmesinden hoşlanmaz ve alışma noktasında çok sıkıntı çeker.

Şakayık çiçeğinizi toprağa ekerken birbirleri arasında boşluk bırakmanızı çok yakın ekmemenizi öneririz. Çünkü şakayık temastan hoşlanmaz. Şakayık bitkisinin toprak ve saksı değişimi için büyüme sürecinin geçmesi beklenmelidir.

Bu yazımızda sizlere Şakayık bitkisi hakkında bilgiler verdik. Ayrıca Şakayık çiçeği nedir, Şakayık çiçeğinin yetiştirilmesi nasıldır? ve Şakayık çiçeğinin özellikleri nelerdir  sorularını cevap vermeye çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here