Sayko Ne Demek? Sayko Nedir?

Sayko Ne Demek? Sayko Nedir?

Bu makalemizde sizlere gençler tarafından sıklıkla kullanılan ve pek çok genci anlamını bilmediği Sayko ne demek? Sayko nedir? konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca Sayko oyunu ve Kimlere sayko denir? sorularının cevapların makalemizde bulabilirsiniz.

Sayko Ne Demek?

Günlük diyaloglarda sıkça kullanılan sayko kelimesinin anlamını hiç merak ettiniz mi? Gençler arasında sık sık kullanılan bir kelime olan bu kelimenin anlamını merak edenler, sayko nedir? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirler.

Birçoğumuzun özellikle de gençlerin kullandığı bu sözcüğü sosyal medyada da çokça duyuyor, bazen de etrafımızdakileri sayko diye nitelendiriyoruz. Peki, nedir bu sayko kelimesinin anlamı?

Sayko ne demek sorusuna cevap verecek olursak. İngilizce bir kelime olup, psikopat, ruh hastası gibi anlamlara gelen “psychopath” kelimesinin kısaltılmış halidir diyebiliriz. Yani “psycho” kısaltmasının Türkçe karşılığıdır. Ancak gençler arsında bu kelime farklı anlamlarda da kullanılıyor. Daha çok çılgın, yaramaz, uçarı ve absürt kişileri nitelendirmek için kullanılmakta. Hatta bir dönem popüler bir oyuna ve birçok sosyal medya hesabına da sayko ismi verilmiştir.

Ayrıca Sayko ne demek? Sayko nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Nirvana ne demek? Nirvanaya nasıl ulaşılır? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Kimlere Sayko Denir?

Kimlere sayko denir diye düşündüğümüzde, aklımıza ilk gelen ruh hastaları ( psikopatlar) olabilir. Fakat bu kelime dilimizde çılgın, sıra dışı, uçuk kaçık, haylaz, mecra peşinde koşan, ilginç kişilikli gibi birçok farklı anlamda kullanılıyor. Tabii bu psikopatlara sayko denilmediği anlamına gelmiyor. Sayko kelimesinin ülkemizde popüler olmasındaki bir diğer etken de 1960 yapımı ” PSYCHO” adlı Alfred Hitchcock filmidir.

Sayko Oyunu

Sayko oyunu kalabalık arkadaş grupları için eğlenceli bir oyundur. 5-10 kişi ile oynanır. Oyunu daha önce hiç bilmeyen birinin ebe seçilir ve onun dışındaki oyunculara kurallar anlatılır. Bütün oyuncular daire şeklinde oturup ebe tarafından sorulan soruları yanıtlarlar. Bu sorular “kaç yaşındasın”, “yurt dışına gittin mi” tarzında sayko sözler, sorulardır. Sorunun sorulduğu kişi yanındakinin kimliğine bürünerek cevap vermelidir. Yanlış cevap verirse yanındaki “sayko” der ve yer değiştirirler. Amaç ebe olan kişinin oyunun kuralını tahmin etmesidir. Kurban kuralı çözdüğünde oyun biter.

Bakınız...!!!  İban Numarası Nedir? Neyi İfade Eder? Kaç Hanelidir?

Sizlere bu makalemizde Sayko ne demek? Sayko nedir? konuları hakkında bilgiler verdik. Ayrıca Sayko oyunu ve  Kimlere sayko denir? soruları hakkında bilgiler verdik. Diğer makalellerimize bakmayı unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir