Çıkarım Nedir ?, Çıkarım Çeşitleri Nelerdir ?

122
0
cikarım;cikarım-nedir;cikarım-ne-demek;cikarım-cesitleri;önerme-nedir;önerme-ne-demek;cikarım-ve-önerme-arasındaki-fark

Bu yazımızda sizlere çıkarım konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle çıkarım nedir ve çıkarım ne demek sorularını açıklayacağız. Ayrıca çıkarım ve önermeler arasındaki fark ve çıkarım çeşitleri nelerdir? sorusunu da cevaplayacağız.

Çıkarım

Çıkarım nedir? diye sorulduğunda kısaca, belli önermelerden zihnin sonuç çıkarmasıdır denilebilmektedir. Verilen önermeler öncül, bu öncüllerden çıkan önermeye de sonuç önermesi denmektedir. Çıkarım aynı zamanda bir bilim alanıdır. Ayrıca çıkarım, verilen öncüllerden sonuca gitmektir. Çıkarımın oluşması için en az bir öncül ve sonuç önermesi gerekmektedir. Öncül adından da anlaşılacağı gibi önce gelen ve sonucu oluşturacak önermedir. Sonuç önermesi ise öncül önermeye dayanılarak oluşan yargıdır.

Çıkarım Ve Önermeler Arasındaki Fark

Önerme nedir? diye sorulduğunda Önermeler; en az iki ya da daha fazla bildirimi olan yargı cümleleridir. Önermeyi oluşturan bildirimler birbirine bağlıdır ve yargı olduğu için doğruluk değeri olmalıdır. Önermeler; birden fazla yargı bildirebilir, bu yargılar birbirine dayanmaz, biri diğerinin sonucu olmayabilir.

 • Önerme Çeşitleri, Niceliğine göre, Niteliğine göre, Nicelik ve niteliğine göre, Olgusal içeriğine göre, Yargı sayısına göre altı bölümde incelenmektedir.
 • Niceliğine göre önermeler; Tümel önerme, Tikel önerme, Tekil önerme, Belirsiz önerme olarak 4 grupta incelenmektedir.
 • Niteliğine göre önermeler; Olumlu önerme, Olumsuz önerme olarak 2 grupta incelenmektedir.
 • Yargı sayısına göre önermeler; basit önerme, bileşik önerme olarak 2 grupta incelenmektedir.
 • Olgusal içeriğine göre önermeler; analitik önerme, sentetik önerme olarak 2 grupta incelenmektedir.
 • Çıkarımlarda ise; en az iki önerme var, aralarında öncül-sonuç ilişkisi olmalı, Birinden yola çıkılarak yeni yargıya ulaşılır.

Ayrıca Çıkarım nedir? ve çıkarım çeşitleri nelerdir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Tekzip nedir?, tekzip ne demek? makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Çıkarım Çeşitleri Nelerdir?

Çıkarım çeşitleri iki bölümde incelenmektedir.

 • Doğrudan çıkarımlar
 • Dolaylı Çıkarımlar
Bakınız...!!!  Kaynak Nedir?, Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Doğrudan Çıkarımlar, Karşıolum Çıkarımları ve Döndürme Çıkarımları olarak iki bölüme ayrılmaktadır.

Dolaylı Çıkarımlar

 1. Analoji: Özelden özele akıl yürütülerek yapılmaktadır.
 2. Tümevarım: Özelden genele akıl yürütülerek yapılmaktadır.
 3. Tümdengelim: Genelden özele akıl yürütülerek yapılmaktadır.

Sonuç olarak; hayata uyarlandığında çıkarım; bir kişiye, olaya veya bir duruma bakıp, onun hakkında detaylı bilgi sahibi olmaktır. Bu durumda gözlem yeteneğinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Sizlere bu makalemizde çıkarım konusu hakkında bilgiler verdik. Öncelikle çıkarım ne demek ve çıkarım ve önermeler arasındaki farkları anlattık. Ayrıca çıkarım çeşitlerinden bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here