Derece İşareti (°) Nasıl Yapılır?

64
0

Bu makalemizde sizlere Derece işareti konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda Derece işareti nasıl yapılır? ve Derece işareti klavyede kısa yolu nedir? sorularını cevaplayacağız.

Derece işareti (°)

Bilgisayar ortamında nasıl yapılacağı pek bilinmeyen simgeler arasında yer alır. Bazı coğrafi ve bilimsel yazılar yazarken derece işaretine ihtiyaç duyulur. Derece işareti, tipografik bir sembol olarak karşımıza çıkar ve birçok alan için kullanılır. Özellikle açılarda ve hava sıcaklıklarını ifade etmede önemli bir rol oynar.

Derece işareti nasıl yapılır?

İş alanlarında da kullanılan derece simgesi, klavyede Word üzerinden nasıl yapıldığı bilinmelidir. Bilgisayar ortamında derece işareti eklemenin iki farklı yolu bulunur. Bunlardan ilki, şerit kullanarak derece işareti eklemektir. Diğeri ise, klavye kısa yolu kullanarak derece işareti eklemektir.

Derece işaretini yazdığımız metine eklemek için öncelikle metinde nereye derece eklenecek ise oraya tıklanıyor. Burada klavyeden alt ve 0176 tuş kombinasyonuna basılır. Böylece derece simgesi eklenmiş olur. (°)

Ayrıca Derece işareti nasıl yapılır? yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Klavyede kalp simgesi ( ♥ ) nasıl yapılır? yazımıza da inceleye bilirsiniz.

Hangi Programlarda Derece İşareti Yazılabilir?

Bilgisayar klavyesinde derece işareti yazılması için alt tuşu büyük önem taşır. Yazacağınız metine göre çeşitli kısa yolları da mevcuttur.

Derece işareti yazılabilen programlar şu şekildedir;

  • Word
  • Excel
  • Powerpoint
  • Not defteri

Derece işareti, yukarıda sayılan programlarda alt+248 tuş kombinasyonu ile de yapılabilir. Kısayol kullanmak istemeyenler içinde kopyala ve yapıştır seçenekleri kullanılabilir.

Derece İşaretini Klavyedeki Kısayol İle Yapmak

Bilgisayarının klavyesinin sağ tarafında sayısal tuş takımı bulunur. Eğer bilgisayarda bu mevcut ise, derece simgesi eklemek için kısayol kullanılması kolay hale gelir. Öncelikle klavyenin sağ tarafında bulunan alt tuşuna basılı tutulur. Daha sonra 0176 ya da 248 sayılarından biri yazılır. Alt tuşu serbest bırakılır. İşe yaramadığı durumlar olabilir. Böyle bir durumda sayısal tuş takımının aktif halde olup olmadığı kontrol edilir. Eğer aktif değil ise, aktif hale getirmek için number lock tuşuna basılarak işlem tekrarlanır.

Bakınız...!!!  Unf Ne Demek? Unf Nedir?

Bu yazımızda sizlere derece işareti nasıl yapılır ve office programında derece işareti nasıl yapılır sorularını cevaplamaya çalıştık. Ayrıca klavyede derece işareti nasıl yapılacağından bahsetmeye çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here