Turna Kuşu ve Turna Kuşu Özellikleri

0
69
turna-kusu-ve-ozellikleri

Bu makalemizde sizlere turna kuşu ve turna kuşunun özelliklerinden bahsedeceğiz.

Turna Kuşu

Ülkemizde turna kuşu kültürümüz acısından özel bir yere sahiptir.Geçmişten günümüze kutsal bir kuş olarak değerlendirilmiştir. Uzun bacakları ve boyunları ile turnalar fiziksel olarak leyleğe benzemektedir. Ancak leyleğin gagası gibi uzun değil kısadır. Anadolu kültüründe sayısız türküler, şiirler edebi eserler yazılmıştır.. Yüzyıllardır Ülkeler ve insanlar açısından özel bir yere sahiptir. Çinliler için Turna kuşu vefayı ve iyiliği, Rus şarkılarında, Anadolu da edebi eserlerinde yer bulurlar.

Turna kuşları genellikle bataklık, göl, deniz kıyılarında yaşayan kuş türüdür. Bu kuşlar hem etçil hemde otçuldur. Genelde yabani hardal, yonca, ısırgan, karga üzümü, yaban mersini, tahıllar; buğday, arpa, balık, kurbağa, fare gibi besinler yerler.Dış görünüşleri güzel olan bu hayvanlar ortalama ömürleri 20-30 arasındadır. Çiftleşme zamanlarında ilginç danslar yaparak birbirlerini etkilemeye çalışırlar. Kuluçka zamanı yumurtanın üzerine dişi ve erkek sırayla yatarlar. Genelde bu kuşlar tek eşlidirler ve eşini kaybettiklerinde bu kuşların intihar ettiği görülmüştür. Turnalar tek ayakları üzerinde uyuduğu ve rivayetlere göre diğer ayağında taş bulundurdukları tehlike anında bu taşı atarak sürüyü tehlikeden kurtardıkları anlatılır. Sürü halinde uçarlar bir sürüde yüzlerce, binlerce turna kuşu göç eder ve göç yolları oldukça uzun olur.

Ayrıca Turna kuşu ve Özellikleri makalemizin yanında Hünnap Nedir? Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? makalemize de bakabilirsiniz.

Ülkemizde turnalar Karadeniz’in kuzeyinden gelen göçmen kuşlardır. Sayıları bilinmeyen ana ve tali göç yollarını kullanır. Orta Karadeniz kıyılarında ülkemize göç ederler, İç Anadolu üzerinden Doğu Akdeniz kıyılarına kadar ilerlerler. Burada bir süre dinlenen kuşlar Kıbrıs ve devamında Mısır kıyılarına ulaşırlar. Anadolu da kalan bazı turnalar ise Adana ve Antakya üzerinden İsrail’e doğru gider ordan da Afrika’ya göç ederler. Turna kuşları Adana’daki Akyatan Lagünü ve Yumurtalık Lagünlerinde, Göksu Deltası, Anadolu’da sulak çayır ve bataklıklarda yaşarlar.

Bakınız...!!!  Origami Nedir? ve Origami Çeşitleri Nelerdir?

Kültürel olarak turnanın önemi ?

Ülkemizde turnalar bereketin, mutluluğun, iyi niyetin, refahın müjdeleyicisi olarak kabul ederler. Turnalar, ayrıca, temizliğin, vefanın, sadakatin, saflığın, sabrın, özgürlüğün ve de onurun Anadolu da simgesi olmuştur. Anadolu da bu kuşların çok sevildiği için eğer turna avına giden kişiler olursa onların başından bela eksik olmayacağı başlarına felaketler getireceği inanılır.Her kimin evine bahçesine tuna konarsa o evde bereketin eksik olmayacağı ve kıtlığın uğramayacağı söylenirdi.

Bektaşilik ve Alevilik kültüründe de önemli yere sahip olan turna kuşu güvercin gibi kutsal kuş olarak sayılmakta Hz. Ali’yi temsil ettiğine inanılır.

Bu makalemizde sizlere Turna kuşu ve Turna kuşu özelliklerinden bahsettik diğer makalerimize bakmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here