İçgüdü Ne Demek?

226
0
icgudu-ne-demek

Bu makalemizde sizlere içgüdünün ne demek olduğunu örnek vererek anlatacağız.

İçgüdü

Türk dil kurumunun iç güdünün kelime anlamına baktığımızda çıkan anlam şu; bir canlı türünün bütün bireylerinde akıl ve düşünceden bağımsız olarak doğuştan gelen bilinçsiz her türlü hareket ve davranışlara içgüdü denir. Peki bu anlam ilahi bir anlam içeriyor mu? İçgüdü bilinçsiz bir şekilde mi gerçekleşiyor?, Yoksa bunun altında başka bir şey mi yatıyor?
Dakikada yüzlerce işlem yapan binlerce ağa bağlanan her şeyi hafızasında depolayan bir bilgisayarı ele alalım. Sizce bu bilgisayar her şeyi bilinçsizce mi yapıyor. Yoksa onun içerisine bu programları yükleyen bir üretici var mı? Bunun neticesinde bir arının yuvasına en dakik ve inçe mimari hesaplar göre yapması, bir örümceğin ağını sağlan şekilde örmesi, hayret etmemek mümkün değil gerçekten, ilk bakışta şuurlu davranış hissini veren bu tarz hareketler aslında organizmalarda kalıtım yoluyla nesilden nesile geçmektedir.

Ayrıca İç güdü ne demek makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Mitoloji Nedir? Mitoloji Ne Demek? makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yeni doğmuş bir örümceğin annesinin nasıl yaptığını görmediği halede aynı işi aynı mükemmellikle nasıl yapmaktadır. Bu mükemmellik insanı hayrete sevk edecektir. Hayret ise hayranlığa buna hayran olup ama inkar edenler suçlarını örtmek için buna basit bir isim koyacaklar tabi ki de bu basit kelimelerden biri de iç güdüdür. Hayvanların birkaç gün içinde ortaya koyduğu eserler ilim tahsil etmiş, ihtisas sahibi bilim adamlarını geride bırakmaktadır.

Hayvanlar ölçüp biçmeyi, statik hesaplamalarına uygun şekilde yuvalarına hesap etmeyi düşünmeden yapmaktadır. Bu hayvanlardan hiç biri bir ilim tahsil etmemişlerdir. Fakat buna rağmen bütün bilimleri biliyormuş gibi hareket etmeleri ancak bu hayvanların dünyaya gönderilmeden önce onların dünya şartlarına göre programlanması ile izah edilebilir.

Bakınız...!!!  Hentbol Oyun Kuralları

Bu makalemizde sizlere İçgüdü ne demek olduğunu anlattık, diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here