Fibonacci Dizisi Nedir?

246
0
fibonacci-dizisi-nedir

Bu makalemizde sizlere Fibonacci dizisi nedir? sorusuna cevap arıyacağız. Ayrıca Fibonacci nedir?, Fibonacci dizisi neden önemlidir? ve Altın oran ilişkisi nedir? sorularını cevaplayacağız.

Fibonacci dizisi nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Matematik biliminin insan hayatında her zaman önemli bir yeri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bundan dolayı ortaya çıkan kavramlar ve kurallar tamamen hayatla özdeşleştirilmelidir. Fibonacci dizisi de aynı şekilde hayatla bağdaşan ve hayatın birçok alanında kendine yer edinen bir kavramdır. İtalya’nın Pisa şehrinde doğan ve bundan dolayı da Pisalı Leonardo Fibonacci olarak anılan bir matematikçi tarafından bir problem çözümü sırasında tespit edilmiştir. İcat eden matematikçinin adını icada vermesinden gelen gelenekle bu kanuna da matematikçinin adı verilerek ölümsüz hale getiriliyor. Bulunan kavram ile altın oran kavramı arasında zaman içinde sayısız yakınlık olduğu ve doğa için önemli bir tespit olduğu da anlaşıldıkça konuyla alakalı ilgililerin sayısı da artmaya başlıyor.

Fibonacci Nedir?

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 şeklinde devam eden bir fibonacci sayı dizisi olan sisteme matematikçinin adı verilmiştir. Fibonacci sayıları rakamlar arasındaki ilişki ise iki sayının toplamının kendinden sonraki rakama eşit olmasıdır. Bu durumdan hareket ederek kendinden önce gelen sayıya bölerek ilerleyen birisi 1,618 rakamına sürekli şekilde yaklaşacaktır. Bunun için bu rakam doğanın dengesi ve altın oran oluşturulması gibi konular için oldukça önemli bir durum olacaktır.

Ayrıca Fibonacci Dizisi Nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Jiroskop Nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Fibonacci Dizisi Neden Önemlidir?

Fibonacci Dizisi sayıları altın oran sayısının dizide yaklaşılan rakam olan 1,618 ile benzer olması dizi ile altın oran kavramlarının sık sık yan yana gelmesine neden olmuştur. Aynı şekilde dizinin doğada sık sık karşılaşılan küçük varyasyonlarının olmasıdır. Dizide var olan sayıların kendinden sonra gelen birçok kişi tarafından da sıklıkla farklı teoremlerde kullanılması dizinin herkes açısından önemli bir hal almasına neden olur. Hatta en bilinenlerden bir tanesi ise Pisagor teoremidir. Bu teorem de aynı şekilde aynı diziden hareket edilerek ortaya koyulan bir kavramdır.

Bakınız...!!!  CS GO Kan Silme Kodu Nasıl Yapılır?

Altın Oran İlişkisi Nedir?

Fibonacci dizisinde iki oran arasındaki sayı büyüdükçe bir takım rakamlara yaklaşır. Altın oran ile arasındaki benzerlik bu bilgiden hareket edilerek ortaya koyulabilir. Altın oranın kullandığı rakam da 1,618 rakamıdır. Altın oran kavramının günlük hayatta oldukça sık bir şekilde karşı karşıya kalınan bir olay olmasından dolayı bu kavramla birlikte altın oran kavramı da aynı şekilde bilinir bir durum haline gelmiştir.

Altın Oran Örnekleri

İnsandan başlayarak birçok konuda altın oran ile karşı karşıya kalınması söz konusudur. İşaret parmağındaki rakamların ölçümü bu diziyi ele verir. İnsan yüzündeki gözle dudak arasındaki mesafe burun ile altında kalan mesafe kıyaslandığında yine aynı şekilde sonuçlar alınır.

Sizlere bu makalemizde Fibonacci dizisi nedir? sorusuna cevap verdik. Ayrıca Fibonacci nedir?, Fibonacci dizisi neden önemlidir? ve Altın oran ilişkisi nedir? sorularını cevapladık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here