Meftun Ne Demek ?, Meftun Nedir ?

137
0

Sizlere bu makalemizde Meftun konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle meftun ne demek ve meftun nedir sorularını cevaplayacağız.

Meftun

Meftun, dilimizde çok fazla kullanılan bir kelime değildir. Kökeni Osmanlı’ya dayanır ve birçok anlamı vardır. Çoğu yazarların veya şairlerin eserlerinde meftun kelimesiyle sıkça karşılaşabiliriz. Peki, meftun nedir ?

Meftun Ne demek ?

Meftun, günlük hayatta sıkça karşılaştığımız kelimelerden birisi değildir. Arapçadan dilimize geçmiş bir sözcüktür. Meftun, delice sevmiş, hayran olmuş, tutkun ve vurgun gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Ayrıca meftun ne demek ve meftun nedir makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz. Nazende ne demek ve nazende nedir makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Meftun sözleri daha çok erkekler için kullanılan bu sözcük, çoğu şairinde şiirlerinde yer almaktadır. Büyülenmek anlamına gelen sözcük genellikle karşı tarafa bir şeyler hissederken kullanılır. Diğer bir anlamı ise fitneye düşmüş, sihirlenmiş anlamına gelmektedir. Meftun kelimesi Kuran’da geçmemektedir. Meftun kelimesi aynı zamanda insan ismi olarak da kullanılmaktadır. Birçok şair veya yazar yazılan eserlerinde aşık olan kişiye meftun demektedir.

Meftun kelimesi aynı zamanda sıfat olarak da kullanılmaktadır. “Meftun olmak” gibi kalıp ifadelerle de kullanılabilmektedir. Meftun kişiler, sevdiği için her şeyi göze alan ve onun için yapamayacağı şey olmayan kişilerdir. Günümüzde fazla kullanılmasa da önceki dönemlerde oldukça tercih edilen bir kelimedir.

Bu yazımızda meftun kelimesinin ne anlama geldiğinden bahsettik. Ayrıca meftun nedir ve meftun ne demek sorularını cevapladık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

Bakınız...!!!  Unf Ne Demek? Unf Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here