Jiroskop Nedir?

143
0
jiroskop ne demek

Bu makalemizde sizlere jiroskop konusu hakkında bilgiler vereceğiz, jiroskop nedir ve jiroskop ne demek sorularını cevaplayacağız. Ayrıca jiroskop çalışma prensibi nasıl olduğunu, jiroskop çeşitleri ve jiroskop nerelerde kullanılır? konularında bilgiler vereceğiz.

gyros 

Jiroskop ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Jiroskop, kütle merkezi sabit ve her yöne dönebilen bir kütle olarak tanımlanmaktadır. Dönen bir tekerlek ya da silindir, eksen ve rotordan oluşmaktadır. Yön bulmak için kullanılmaktadır. Bazı araçlarda ise denge sağlayıcı bir parça olarak kullanılmaktadır. Uzay araçları, uçaklar ve gemilerde en önemli cihaz olarak kullanılırken, son yıllarda akıllı cep telefonlarda da kullanılmaya başlamıştır. Jiroskop nedir tanımlaması kullanım alanına göre yapılabiliyor. Kütle merkezi sabit ve her yöne rahatlıkla dönebilen tekerlek ya da çark olarak tanımlanmaktadır.

Jiroskop Çalışma Prensibi

Merkezkaç ilkesine dayanan ve fizik kuralları temeline dayanan çalışma prensibi vardır. Bir çembere yataklanmış, rotor içerisinde dönmektedir. Dik açı ile yerleştirilmiş çember içerisinde dönüş eksenini rastgele seçebilmekte ve her yöne dönebilmektedir. Kendi düzlemindeki eksen etrafında dönmektedir. Dönmenin gerçekleştirilebilmesi için çerçeve ile birleştirilmiştir. Eski medeniyetler dönemlerinde kullanılmaya başlamış ve Roma, Çin, Eski Yunan medeniyetlerinde kullanılmış örnekleri mevcuttur. Günümüzde kullanılan modeli ise İngiliz Kaptan John Serson tarafından 1743 yılında icat edilmiştir. Gemilerde, sisli havalarda ufuk çizgisinin yerini belirlemek için kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca jiroskop nedir makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Hologram Nedir? Hologram Nasıl Çalışır? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Jiroskop Çeşitleri

Kullanım alanlarına göre çeşitleri üretilmiştir. Mikro elektromanyetik sistem jireskop, fiber optik jiroskopu, yarı küresel yankılayıcı jiroskop, titreşim yapılı jiroskop, dinamik ayarlı jiroskop, halka lazer jiroskop, Londra kuvveti jiroskop çeşitleri mevcuttur. Fiber Optik jiriskop, mekanik dönme hareketlerinin tespit edilmesi için ışık kullanılan çeşitleridir. Yapısında fiber optik kablo bulunan bobinler kullanılmaktadır. Kullanım alanları ise iletişimi ve haberleşme sistemleridir.

Bakınız...!!!  Klavyede Türk Lirası (₺) işareti nasıl yapılır?

Jiroskop Nerelerde Kullanılır?

Jiroskop cihazları, çok farklı sektörlerde kullanılmakta ve yapılan işe önem katan cihazlardır. Yön bulma cihazları ve elektronik cihazlarda kullanılmaktadır. Pusulaların yapılarında daha karşımıza çıkmaktadır. Uçaklarda alçalma ve yükselme açılarının belirlenmesi için kullanılmaktadır. jiriskop cihazlarının kullanıldığı ürün ve cihaz çeşitleri, lazer sektörün, kuantum bilimi, model uçaklar, uzaktan kumandalı hava araçları, insansız hava araçları, ticari gemiler, akıllı telefonlar, tablet, akıllı saat, pusula ve navigasyon gibi çeşitli ürünlerde kullanılıyor. Ayrıca füzeler, güdümlü silahlar ile devrilmeyen bisiklet ve motosikletler ve lunapark oyuncaklarında en önemli cihaz olarak kullanılmaktadır.

Sizlere makalemizde jiroskop nedir? konusunuda bilgiler verdik. Ayrıca jiroskop çalışma prensibi, jiroskop çeşitleri ve Jiroskop nerelerde kullanılır? konularından bahsettik. Diğer makalelerimize de bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here