İban Numarası Nedir? Neyi İfade Eder? Kaç Hanelidir?

231
0
iban-numarasi-nedir-neyi-ifade-eder-iban-numarasi-kac-hanelidir

Bu makalemizde sizlere iban numarası nedir? ve  iban no kaç hanelidir? gibi soruların cevabını arıyor olacağız. Ayrıca iban nasıl öğrenilir?  ve internet bankacılığından iban öğrenme konuları hakkında genel bilgiler vereceğiz.

iban Numarası Nedir?

Öncelikli olarak iban numarası nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Söz konusu banka işlemleri olduğunda, iban numarasının ne olduğunu bilmek, kesinlikle gerekli bir konudur. Çünkü 2010 yılından beridir, Türkiye banka pazarında varlığını korumaya ve para aktarma işlemlerini son derece güvenli bir şekilde yerine getirmeyi sağlayan, ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanan bir banka hesap numarası standardıdır.

iban Neyi İfade Eder?

İban, Türkçesi, “Uluslararası Banka Hesap Numarası” anlamındaki , “International Bank Account Number” kelimelerinin baş harflerinden oluşur.
Artık banka hesabı olmayan insanların sayısı bir hayli az. Hal böyleyken tüm banka hesaplarını bir numara ile düzene koyma fikri kulağa gayet mantıklı geliyor. İşte tam da bu yüzden tüm dünyada standart olarak kabul edilen İban, tüm dünyada, para transferlerini kolayca ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmenize olanak tanıyan hesap numaralarıdır.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tebliği ile 01.01.2010 tarihi itibariyle tüm Türkiye’de banka hesaplarında iban kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

iban Numarası Kaç Hanelidir?

İban numarası tüm dünyada geçerli ve sadece 1 hesabı ifade etmesi gerektiği için tamamen farklı ve sistemli sıralanmıştır. iban no kaç haneli dersek, Tüm dünyada en fazla 34 haneden oluşan İban numarası, Türkiye’de iban no 26 haneli olarak standart belirlenmiştir. İban numarasının İlk 4 hanesinin ilk 2 hanesi ülke kodunu sonraki 2 hanesi ise kontrol rakamlarıdır. Kontrol rakamlarının yazılma amacı, yazılmış olan İbanın geçerli olduğunu teyit etmek içindir. (Örneğin “TR 58”) Sonrasındaki 5 hane ise banka kodunuzdur. ibanda hesap no ise son on altı hanesi sizin hesap numaranızıdır.
İban numarasının geriye kalan kısmında ise ulusal banka hesap numarası yer alır. Ulusal banka hesap numarasının hane sayısı maksimum sayıyı aşmayacak şekilde, ülkeler tarafından belirlenir.

Bakınız...!!!  Hümanist Ne Demek? Hümanist Nedir?

Ayrıca iban Numarası Nedir? Neyi İfade Eder? Kaç Hanelidir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz WPS Nedir? WPS Güvenli Mi?  yazımızı da inceleye bilirsiniz.

iban Numaranızı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Müşterisi olduğunuz bankanın, şubesine giderek, telefon ile bankanızı arayarak ya da internet bankacılığı hizmetiyle kolayca hesabınıza ait iban no öğrenme işlemini yapabilirsiniz. İban numarası, her banka hesabının sahip olduğu bir kimliktir aslında. Bu yüzden bu numaraya sahip olmak için herhangi bir bankada, banka hesabınızın olması yeterlidir.

İnternet Bankacılığı İle İban Öğrenmek

İnternet bankacılığı uygulamasını, pek çok şey için kullanabildiğimiz gibi, İban numaranızı öğrenmek için, banka hesabınızın olduğu bankaya ait internet bankacılığına giriş yapın, Hesaplarım bölümüne gelip, hesap detaylarına tıklamalısınız. Ardından “TR” ile başlayan 26 haneli kod, sizin İban numaranızdır.

Bu makalemizde sizlere iban numarası nedir?, iban neyi ifade eder?, iban no kaç hanelidir? Nasıl öğrenilir? ve İnternet bankacılığından iban öğrenme konuları hakkında bilgiler verdik diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here