İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın Tarihçesi

393
0
ilk-bilgisayar-ve-bilgisayarin-tarihcesi

Bu makalemizde sizlere ilk bilgisayar ne zaman icat edildiğinden, ilk bilgisayarın adı ne olduğu ve ilk bilgisayarı kim icat etti, sorularına cevap vereceğiz.

    İlk bilgisayar ne zaman icat edildi, sorusu ile başlarsak, ilk bilgisayar temeli Charles Babbage tarafından 1830’lu yıllarda atıldığı kabul edilmiştir. Elektronik ortamda yaptığı hesaplamalarla dikkat çeken, Charles Babbage başarılı olamamasına rağmen ilk temelin onun attığı kabul edilir.

1850 yılına gelindiğinde 1 ve 0 sayılarını kullanan George Boole, Boole Cebiri sistemini icat ederek bilgisayar adına büyük bir adım atmayı başarır.

1890 yılına gelindiğinde ise Herman Hollerith, delikli kartlar üzerinde toplama işlemi yapmayı başarır ve hükumetin dikkatini çeker. Daha sonra bu icat ABD’de nüfus sayımı için kullanılır ve %100 başarı oranıyla işlemini tamamlar.

İlk analog bilgisayarı 1931 yılında Vannevar Bush, ilk sayısal bilgisayarı ise 1939 yılında George Stibiz icat eder.

Haward Aitken IBM ile 2. dünya savaşının bitmesiyle iş birliği yapmaya karar verir ve 1944′de MARK I’i bilgisayarını tasarlar. Küçük kapasiteye sahip olsa da deliklik kartlar üzerinden veri alışverişi yapılmıştır.

1945′de ENIAC isimli bilgisayar, bir grup bilim adamı tarafından icat edilmiştir. Daha hızlı ve daha donanımlı olan ENIAC bilim dünyasını da heyecanlandırmıştır.

Ayrıca İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın Tarihçesi makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz WPS Nedir? WPS Güvenli Mi? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

İlk Kişisel Bilgisayar Kaç Yılında Yapıldı?

İlk kişisel bilgisayar IBM-PC adıyla 1981 yılında üretildi. Fakat kafalar biraz karışıktı. Hangi mağazada, ne kadara ve kimlere satılacaktı? Ram ana kart üzerinde yer alıyordu ve sabit diski yoktu. Şuan bu bilgisayar antikacılar tarafından aranan bir tür olduğu da bilinmektedir. Eğer elinizde böyle bir bilgisayar seti bulunuyorsa saklamanızda fayda var.

Bakınız...!!!  Habitat Nedir? Habitat Ne Demek?

Daha sonra aradan bir kaç ay geçmeden IBM XT modeli ortaya çıktı ve bilgisayar çağı tam olarak başlamış oldu. 1985 yılında IBM AT, 1987 yılında PCjr ve PS/2, 1987 yılından itibaren İntel markası olaya el attı ve 386, 486 ve PENTIUM serisini üretti.

İlk Bilgisayarın Türkiye’ye Gelişi

Ülkemize ilk bilgisayar 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğüne gelmiştir. Yol yapımında daha net işlem yapabilmek için kullanılmıştır. Bilgisayarın ismi, IBM-650 Veri İşleme Makinesi idi ve tam olarak 12 yıl boyunca kullanıldı.

İlk Dizüstü Bilgisayar

Osborne 1 ismiyle icat edilen dünyanın ilk dizüstü bilgisayarının tasarımını Lee Felsenstein, geliştirilmesini ise Adam Osborne yapmıştır. 1981 yılında piyasaya sürülmüştür ve dünya genelinde 11.000 satış yapmıştır. Bu satıştan firma 20 milyon dolar kazanmıştır.

İlk Bilgisayar Programcısı Ada Lovelace Kabul Edilmiştir

1815 doğumlu olan Ada Lovelace, yaptığı çalışmalar neticesinde ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilmiştir. 1842 yılında Analitik Motor üzerinde büyük çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaları İtalya Ordusunda görev yapan mühendisler tarafından çeviri yapılarak bugünlere kadar getirilmiştir.

Sizlere bu makalemizde ilk bilgisayar ve bilgisayarın tarihçesinden ve Dünyanın ilk bilgisayarı ne olduğunu, ilk bilgisayar ne zaman icat edildiğinden, ilk bilgisayarın adı ne olduğu ve ilk bilgisayarı kim icat etti, sorularına cevap verdik, diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here