Hünnapın Faydaları Nelerdir?

2451
0
hünnap faydaları ve hünnap zararları

Bu makalemizde sizlere hünnap konusuna bilgiler vereceğiz. Öncelikli olarak hünnapın faydaları ve hünnap zararları nelerdir? soruların cevaplayacağız. Ardından hünnap meyvesi nasıl yenmeli sorusunu yanıtlayacağız.

Hünnap Nedir?

Ülkemizde çoğu insan tarafından bilinmeyen hünnap bir meyve çeşitidir. Hünnap, cehrigiller ailesine ait bir bitki türüdür. Hünnap ağacı boyu 5-10 metre kadar uzar, dalları ise dikenlidir. Bahar aylarında çiçek açmasıyla havaya güzel kokular saçar, sonbahar aylarında olgunlaşan kahverengi meyveler toplanarak marketlerde ve pazar yerlerinde yatışa sunulur.

Ülkemizde hünnap meyvesi Marmara, Güney ve Batı Anadolu’da yetişir. Ülkemizde hünnap ağacı özellikle Denizli Çivril’le bağlı Gümüşsu Beldesinde bol miktarda bulunmaktadır. Ülkemizde Gümüşsu beldesine, Hünnabın Ana Vatanı diyebiliriz.

Hünnap ağacı Çin Kökenli bir meyvedir. Çin’de çokça tüketilen meyve, “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrının bir hediyesi” şeklinde anılıyor. 4000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenen hünnap meyvesi günümüzde 400’e yakın türü olduğu bilinmektedir.. Bugün özellikle Rusya, Güney Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Batı Amerika’da yetiştirilmektedir. Hünnap faydasının  neler olduğunu gelin aşağıda inceleyelim…

Ayrıca hünnap nedir? hünnap meyvesinin faydaları ve zararları nelerdir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz origami nedir? ve origami çeşitleri nelerdir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hünnapın Faydaları

Hünnap faydaları arasında bol antioksidan içermesi cilt sağlığının korunmasını, cilt gözeneklerin de birikmiş olan toksinleri yok edilmesi ve sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
Düşük kalorili olmasından dolayı sağlıklı kilo vermenizi sağlar.

C ve A vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan hünnap öksürük, soğuk alğınlığı be gribal enfeksiyonların oluşumunu önler.
Hünnap meyvesi lif özellikli yapısı ve içerdiği sindirim enzimleri sentezini sağlayan etken madde ile bağırsak sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışarak bağırsak tembelliği oluşmasını önler. Hünnapın faydaları arasında  bağırsaklarda sentezlenen sindirim enzimleri için bir katalizör görevi görmesi sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
Antidepresan özelliği bulunan hünnap aynı zamanda sinir sisteminizin rahatlamanızı sağlar. Bir antidepresan hapı gibi düşünebileceğiniz hünnap düzenli tüketilmesi sonrasında gerginliğinizin stresinizin azaldığını sağlar.

Bakınız...!!!  Göktürk isimleri ve Eski Türk isimleri

Antioksidan deposu olarak bilinen hünnap özellikle karaciğerinizde birikmiş olan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.
Hünnap meyvesi karaciğer hastalıkları oluşmasını en aza indirerek , karaciğer yağlanmasından kaynaklanan hastalıklarım oluşmasını en aza indirir.
Kalsiyum içermesiyle diş sağlığı ve diş eti hastalıkları konusunda riski en aza indirerek sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanızı sağlar. Ayrıca diş gelişimi sırasında ihtiyaç duyulan kalsiyum mimarinin doğal olarak alınmasında sağlar.
Hünnap meyvesi içerdiği antioksidan maddeleri ile hem bağışıklık sistemini güçlendirerek toksin oluşumunu önler gemde kanser oluşma riskini en aza indirir. Ayrıca kanser hücrelerin yayılma hızını azaltır.

A vitaminin fazla olması kan basıncın dengelenmesi sağladığı için tansiyonun kontrol altın da tutulmasını sağlar.
Hünnap meyvesi içerdiği C vitamini ve kalsiyum hastalıkların oluşma riskini en aza indirerek sağlıklı bir kas sistemi gelişmesini sağlar. Gelişme çağındaki çocuklara bolca yedirilmesi sonucu iskelet sistemi be kemik sisteminin gelişmesini sağlar.

Hünnap Nasıl Yenir?

Ülkemizde az yetiştiren bir bitki olan hünnap meyvesi taze şekilde tüketebileceği gibi kuru olarak da tüketilebilir. Bu şekilde tüketilen hünnap meyvesi çekirdeklerinden ayıklanarak yenmelidir. Sonbahar aylarında toplanan hünnap meyvesi güneşte doğal olarak kurutulması sonrasında tüm minareli ve vitaminleri bünyesinde barındıracağı için kurutularak da yenilebilir. Ayrıca bazı uzmanlar hünnap meyvesinin kaynatılarak pekmezinin ve şurubun yapılarak da tüketebiliriz.

Hünnapın Zararları Nelerdir?

Her besin maddesinde olan aşırı tüketilmesine bağlı olarak çıkan olumsuz etkiler de mevcuttur. Hünnap meyvesinde aşırı tüketilmesi isal oluşturur. Taze olarak aşırı tüketilmesi kan şekerin hızlı bir şekilde inmesine ve yükselmesine sebep olur. Kurutulmuş olarak tüketilen hünnap nadiren kabızlığa yol açmaktadır. Aşırı tüketilmesi kalp çarpıntısına neden olabilir.

Bu yazımızda sizlere Hünnap konusunda bilgiler verdik. Öncelikle Hünnapın faydaları ve hünnapın zararları nelerdir? sorularını cevapladık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

Bakınız...!!!  İçgüdü Ne Demek?

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza veya konusunda uzman kişilere danışarak kullanınız tavsiye edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here