Mitoloji Nedir? Mitoloji Ne Demek?

291
0
mitoloji-nedir-mitoloji-ne-demek

Bu makalemizde sizlere Mitoloji nedir? Mitoloji ne demek? konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Mitoloji ne demek? sorusu ile başlarsak. Mitoloji kelimesi; Bir halk veya bir dinin kültüründe kahramanlar, tanrılar, insan yaratılış hikayeleri ve evrene dair tüm yazılı ve sözlü efsane birikimini inceler. Mitoloji bu efsanelerin doğma hikayelerini araştıran, anlamlarını yorumlayan ve sınıflandıran çalışmaların bütünüdür. Özetle mitoloji efsanevi olaylar bütünüdür.

Mitolojinin Konusu Nedir?

Mitolojinin konusu tanrılar, kahramanlar ve doğaüstü varlıklardır. Birçok mitolojide bir ülkenin ya da devletin kuruluşu açıklanması mümkün olmayan doğaüstü olaylar ile gerçekleşir. Genel olarak bir şeyin nasıl meydana geldiği ve yaratıldığı konularını betimler. Mitoloji efsaneleri, ilk çıktıkları dönemde sözlü olarak yayılmış daha sonra kaleme alınmıştır. Sıklıkla geleneksel sözlü anlatım ile rahipler ve ozanlar efsaneleri yaymış ve günümüze kadar getirmişlerdir. İnsanlar tarihte her zaman mitoloji nedir? Nasıl oluşmuştur? konularını merak etmiş ve araştırmışlardır. Mitoloji terimleri bir gerçeklik içermez. Kaynak arayışının bir sonucudur.

Mitoloji Nasıl Ortaya Çıktı?

Araştırmacılar arasında kesin bir uzlaşma noktası bulunamamıştır. Kimi araştırmacılar mitolojinin yaşanmış ve unutulmuş olaylardan yola çıktığını dile getirirken kimi araştırmacılar ise, tamamen bilinçaltı ve hayal ürünü olduğunu ifade eder. Yani mitoloji bir nevi toplumların bilinmeyen konulara kaynak oluşturma çabasıdır. Mitolojinin ortaya ilk çıktığı zamanlarda bu kadar yayılmasının nedeni olarak da o zaman halkı sömüren dini ve siyasi liderlerin çıkar amaçlı teşviki olduğu görülür

Ayrıca Mitoloji nedir? Mitoloji ne demek? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Nirvana ne demek? Nirvanaya nasıl ulaşılır? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Mitoloji Türleri

Mitolojinin dünya tarihinde birçok medeniyette yeri vardır.

Mısır Mitolojisi

Eski Mısır tarih boyu birçok tanrıya inanmıştır. İnanılan tanrıların değişmesi de devlet değişimleri ile birlikte gelmiştir. Her Mısır hükümdarı Mısırlıları farklı tanrılara inanmaları konusunda teşvik etmiştir. Mısır’da tapılan en ünlü mitoloji tanrıları ise Osiris, İsis ve Horus’tur. Mısırlılar, tarih boyu ölülerinin dirileceğine inanmışlardır. Mısır mitolojisinin en büyük örneği, mumyalama ve ölüm sonrası yaşama inanma davranışıdır.

Bakınız...!!!  Nazende Ne Demek ?, Nazende Nedir ?

Roma Mitolojisi

Roma mitolojisinde ise doğada ve evde bulunan her şeyin içinde yaşayan bir kutsal ruh olduğu inancıydı. Örnek verecek olursak, Romalılar tarımın her evresini bir tanrının inşa ettiğine inanırdı. Bir tanrı toprağın sürülmesinden, diğer tanrı ekiminden ve başka bir tanrıda sürümünden sorumluydu. Her evi farklı bir tanrının koruduğuna inanırlardı.

Yunan Mitolojisi

Belki de dünya tarihinin en bilinen ve en geniş mitolojisine Yunanlılar sahiptir. Yunanlılar, tarih boyu tanrıları insan olarak tasvir etmişlerdir. Eski Yunan inancına göre tanrılar, insanların davranışlarını yönetiyordu ve insanlarla ilişkiler kuruyor, birlikte oluyordu. Yunan mitolojisinin ise en önemli 3 mitoloji tanrıları ise Zeus, Hades ve Poseidon’dur.

Sizlere bu makalemizde Mitoloji nedir? Mitoloji ne demek? konuları hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimiz bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here