Klavyede Euro İşareti Nasıl Yapılır?

51
0

 

Bilgisayarda bir metin içeriği hazırlarken, ekonomik konularla ile ilgile yazılarda, sayısal değerler yanına para birimlerini yazmak zorunda kalabilirsiniz. En çok ihtiyaç duyulan döviz simgelerinden birisi Euro simge işaretidir. Klavyede çeşitli tuş kombinasyonlarını birlikte kullanarak Euro simgesini rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Euro (€) İşareti

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu, klavye üzerinde gösterilmeyen ve birden fazla tuşun birlikte kullanılmasıyla rahatlıkla yapılabilen simgelerin nasıl yazılacağını bilmemektedir. Bilgisayarınızın klavyesi Q klavye ya da F klavye fark etmeksizin aynı işlemleri yaparak Euro işareti (€) ve diğer Dolar, TL gibi döviz işaretlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir sembolü yapmanın çeşitli yöntemleri vardır.

Euro Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede Euro para birimi için kullanılacak olan sembolü yapmanın birden fazla yöntemi vardır.

Bu yöntemler şunlardır;

  • Alt Gr tuşuna basılı tutulurken E tuşuna basmak
  • Ctrl+Alt+E tuşlarına birlikte basmak
  • Alt tuşuna basılı tutulurken 0128 rakamlarını tuşlamak
  • 20Ac yazıp Alt+X tuşlarına birlikte basmak

Birden fazla yöntemin kullanılmasının amacı, bazı laptop bilgisayarlarda kullanılan klavye tuşlarının yapısını farklı olmasıdır.

Yöntemlerin Kullanılması

Bilgisayar klavyesinde Euro sembolü yapabilmek için yukarıda sayılan tüm yöntemler rahatlıkla kullanılabilmektedir. En çok kullanılan yöntemlerden birisi Alt Gr tuşuna basılı tutulurken E tuşuna basma yöntemidir. Özellikle on parmak klavye kullananlar, daha hızlı ve pratik olduğu için tercih etmektedir.

Yöntemlerin tercih edilmesi, klavye yapıları ile birlikte kişisel tercih olarak değişmektedir. Alt tuşuna basılı tutulurken 0128 rakamlarını tuşlamak, üzerinde sayısal rakam bölümü bulunmayan klavyelerde mümkün olmamaktadır. Bazı klavyelerde rakamlar, harf bölümünde yer almakta ve bunları kullanmak istenilen işareti yapmaya yaramamaktadır.

Klavyede yapmakta zorlananlar, işareti Word programları simgeler bölümünde kopyala yapıştır yaparak kullanabilmektedir. Yeni bilgisayar ve klavyelerde döviz simgelerini yapmak daha kolaydır.

 

 

Bakınız...!!!  Klavyede Kalp İşareti ( ♥ ) Nasıl yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here