Klavyede Türk Lirası (₺) işareti nasıl yapılır?

56
0

Bu makalemizde sizlere Türk lirası simgesi olan TL işareti klavyede nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Ayrıca TL simgesi nasıl seçildiği ve ne zaman kabul edildiğinden bahsedeceğiz.

TL işareti klavyede nasıl yapılır?

TL simgesi, 1 Mart 2012 tarihi ile kabul edilmiştir. Resmi para birimi olan Türk lirasını simgeler. TRY şekli, uluslararası üç harfli standart kullanımıdır. TL sembolü, nasıl olması gerektiği ile ilgili yarışma sonucunda bulunmuştu.

Yarışma sonucunda grafiker tasarımları arasında en çok beğenilen simge şuan da kullandığımız simge olarak karşımıza çıktı. TL işareti, Windows işletimine sahip bilgisayarlarda alt gr+T tuş kombinasyonu ile yapılır. Eğer bilgisayarınızda Mac işletim sistemine sahip iseniz, burada alt+T tuş kombinasyonu kullanılır.

TL Simgesini Destekleyen İşletim Sistemleri

Klavyede denenmiş fakat TL sembolü oluşturulamamış ise, bilgisayar üzerinde bazı eksiklikler olduğu söylenebilir. Eğer TL simgesi kullanılmaya başlandığı zaman simgeyi yapamayan kişiler, bilgisayarlarına güncelleme yapmadıysa tarif edilen tuş kombinasyonları işe yapamayacaktır. Burada yapılması gereken ilk iş bilgisayarların işletim sistemlerinin güncellemesini yapmaktır.

TL simgesini destekleyen işletim sistemleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Windows Vista
  • Windows 7
  • Server 2008 ve üzeri

Diğer bir yol ise, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sitesine giriş yapılarak, simgenin bilgisayarlara indirilmesidir.

TL Simgesi Neyi İfade Eder?

Simge belirlenir iken Türk ekonomisinin ve Türk lirasının iki özelliği ön plana alınmıştır. Bunlardan ilki, “güven”, diğeri ise, “istikrarlı şekilde yükselmesi” noktalarıdır. Paralel iki çizginin yukarı eğimli olması ise, Türk lirasının ve Türk ekonomisinin istikrar içinde yükselen bir değere sahip olduğunu gösterir.

Türk Lirasının Çiziminde Kullanılan “Altın Oran” Neyi İfade Eder?

Altın oran, matematik ve sanatta kullanılır. Bütünün parçaları arasındaki uyumu, gözlemi anlatan geometrik ve sayısal oran bağlantısıdır. Türk lirasının paralel çizgilerin altında ve üstünde kalan kısımlarla, çizgilerin sağ ve sol taraflarında kalan kısımların birbirine oranı, Türk lirasında altın oranı ortaya koyar.

Bakınız...!!!  İnstagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here