Kolaj Nedir? Kolaj Çalışması Nasıl Yapılır?

418
0

Bu makalemizde sizlere Kolaj konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle kolaj nedir? ve kolaj ne demek? sorularını cevaplayacağız. Ayrıca  kolaj çalışması nasıl yapılır? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kolaj Nedir?

Kolaj ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Kolaj kelime olarak yapıştırma anlamıma gelir. Fransızca bir kelimedir. Kolajın bir sanat akımı olarak kabul edilmesi Kübizm akımı ile olur. Kübizm 19 yüzyılların başında çıkan bir sanat akımıdır.

En ünlü temsilcisi Pablo Picasso dur. Kolaj pek çok karışık tekniğin bir arada kullanıldığı bir akımdır. Kolaj yapma da ana teknik kağıtların kesilip bir yüze yapıştırılmasıyla kompozisyon oluşturmaktadır. Kağıtlar dergi ve gazetelerden kesilip koparılarak düz bir yüzeye yapıştırılabilir. Seçilen konuya ve kompozisyona göre ip, cam, metal gibi farklı malzemeler de kullanılır.

Kolaj çalışmasının amacı nedir?

Kolaj çalışmasında amacı sanatsal özelliği olmayan malzemelerin bir araya getirilmesiyle bir sanat ürünü ortaya çıkarmaktır. Yalnızca resim ve tasarımda kullanılmaz, fotoğraf ve edebiyat gibi çok farklı alanlarda kolaj çalışmaları görürüz. Özellikle çağdaş sanat akımlarının ortaya çıktığı 19 yüzyıllardan itibaren gerçek üstü yaklaşımları ön plana çıkmasıyla kolaj değer gören bir sanat akımı haline almıştır. Kolajda deneysel fikirleri uygulamak mümkün olduğu için sanatçılar özgün fikirleri denemek için bu tekniği kullanmaya başladılar.

Kolaj çalışmalarında kompozisyon çok önemlidir. Kompozisyon oluşturulmadan önce bir konu belirlenmeli ve anlatılmak istenenler bu konuya göre düzenlenmelidir. Kolajın anlatmak istediği bir konu ve vermek istediği bir mesaj olmak zorunda değildir. Fakat belirli bir amaç yönelik kolaj çok daha etkili olacaktır. Bu yüzden kolajın bir mesajı olması, belli bir amaca hizmet etmesi görsel olarak daha etkili sonuç almayı sağlar. Günümüzde kolaj kendimi ifade biçimi olarak pek çok sanatçı ve amatör tarafından kullanılmaktadır. Özellikle moda sektöründe sıkça kullanılan kolajın grafik ve reklam sektöründe başarılı örneklerine rastlamaktayız.

Bakınız...!!!  Elfida Ne Demek?

Ayrıca Kolaj nedir? Kolaj çalışması nasıl yapılır? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Origami ne demek? ve origami çeşitleri nelerdir? makalemize de inceleye bilirsiniz.

Kolaj Çalışması

Kolaj çalışması yapılırken kullanılan ana malzeme kağıttır. Kağıdın yanı sıra akla gelebilecek her malzeme kolajda kullanılabilir. Malzeme seçimi ve bunların kullanımı biçimi tamamen sanatçının seçimine kalmıştır. Malzeme seçilen konu ile bağlantılı olmalıdır. Sanatçı yapacağı kolajın konusunu önceden belirlemeli buna uygun fotoğraf ve nesneleri araştırmalıdır.

Kolaj Çalışması Nasıl Yapılır?

Kolaj çalışmasına örnek olarak ilkbahar temalı bir çalışması yapacaksak, dergilerden bahar dalları, çiçek fotoğrafları ve renkte objeler kesmeye başlayabiliriz. kolaj içeriği ile ilgili bize çağrışım yapan her fotoğraf kolaj içerisinde yer alabilir.

Kolaj çalışmaları içerisinde insan figürü kullanmak o yapıtı daha çekici hale getirebileceği gibi kolajın mesajı daha iyi vermesini sağlar. Kolaj için zeminde kağıt kullanmak gerekir, üzerine kağıt ve malzeme yapıştıracağımız için kalın bir karton kullanmak faydalıdır. Fotoğrafları yapıştırmadan önce zemin üzerinde düzenlemek ve en uygun kompozisyonun bulmak zorundayız, en iyi kompozisyon bir odak noktasına sahip olan kompozisyondur. Fazla fotoğraf yapıştırmak izleyicinin gözünü yorar. Bu yüzden kendimize bir odak noktası belirlemeli, asıl mesajı o odak noktası üzerinden vermeliyiz.

Zemin üzerine yerleştirme yaptıktan sonra fotoğrafları yapıştırmaya başlaya biliriz. Kolaj çalışması yaparken ip ve düğmelerden yararlanarak üç boyutlu bir görüntü, farklı kalemlerle boyamalar, fotoğrafların kenarlarına çerçeveler yapabiliriz. Kolaj yapma, konuya göre fotoğrafları düzenleme kullanılacak malzemeler tamamen sanatçının seçimine kalmıştır. Kompozisyon oluşturma kesme ve yapıştırma boyama teknikleri ise kolaj çalışmaları yaptıkça gelişir ve zamanla kolaj yapma konusunda profesyonel hale gelirler.

Yazımızda sizlere kolaj konusu hakkında bilgiler verdik. Ayrıca kolaj ne demek ve kolaj nedir sorularını cevapladık. En son olarak da Kolaj çalışması nasıl yapılır? ve  Kolaj çalışmalarından bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

Bakınız...!!!  Spoiler Ne Demek? Spoiler Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here