Habitat Nedir? Habitat Ne Demek?

108
0

Bu makalemizde sizlere Habitat konusunda bilgiler vereceğiz. Öncelikle Habitat ne demek? ve Habitat nedir? sorularını cevaplayacağız. Ayrıca Habitat özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Habitat Nedir?

Habitat terimi pek çok alanda farklı anlamlar içerir. Coğrafi olarak bitkilerin ve hayvanların topluluk olarak doğal olan yaşam ortamları habitat ne demek sorusuna cevaptır. Doğal yaşam ortamları bakımından o ortamın özelliği, yaşanabilirlik derecesi büyük önem taşır. Yaşayacakları ortam bozulur ise popülasyon açısından olumsuz sonuçlar doğar. Günümüz toplumunda kentler genişlediği için, sanayileşme olduğu için habitat bozulmuş ve kimilerinin de yok olmasına sebep olmuştur.

Habitat teriminin diğer alanlardaki anlamı şu şekildedir:

  • Fen bilimi açısından habitat, bir organizmanın ürediği ve yaşamını sürdürdüğü alan olarak açıklanır.
  • Biyoloji açısından habitat, insanın ya da organizmanın içinde yaşamını sürdürdüğü, etkileşim içinde olduğu tüm şartlar toplamıdır.
  • Türkçe teriminde habitat, canlının içinde yaşadığı büyüdüğü ve ürediği alandır.
  • Ekoloji açısından habitat ise, kişinin biyosferdeki yapısına uygun olarak yaşadığı bölge olarak ifade edilir.

Son zamanlarda özellikle kentleşmenin artış göstermesi, iklim çeşitliliğinde görülen azalma görülmesi habitatların bozulup yok olmasında önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkar.

Su Habitatları Nelerdir?

Su habitatları denizleri, okyanusları, su biyomlarını, gölleri, nehirleri kısaca sulak olan alanları içerirler. Su habitatlarının hemen hemen hepsinde farklı yaban hayatı söz konusudur. Sürüngenlerden tutun da omurgasızlara ve memelilere kadar pek çok hayvan grubu buralarda yaşar. Su alanları insan dahil olmak üzere birçok canlı açısından önem taşır.

Çöl Habitatları Neleri İçerir?

Az yağış almaları ile bilinen çöller, en kurak alanlar olarak bilinir. Çöl hayatında yaşamak oldukça zor olur. Fakat yine de bu çöl alanlarına uyum sağlayan çeşitli canlı türleri ile karşılaşılır. Farklı yaşam alanlarına sahip olan çöller sadece sıcak alanları olan bölgeler değildir. Bilinenin aksine çöllerin çok soğuk olanları da vardır.

Bakınız...!!!  Kara Mili ve Deniz Mili Nedir?

Çöllerde gecenin ve gündüzün sıcaklık farklı fazladır. İnsanlarda ekolojik dengeyi bozdukları sürece dünyadaki kurak olan alanlar zamanla çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Tür çeşitliği bakımından da az olan çöller yaşam alanı oluşturmuş olan canlılar açısından habitat sayılır.

Orman Habitatları Nelerdir?

Ağaçların etkisi altında olan ormanlık alanlar orman habitatları sayılır. Dünyanın yaklaşık olarak üçte birlik bir kısmını ormanlar oluşturur. Ormanlar dünyada pek çok bölgede vardır. Tropik, ılıman, iğne yapraklı gibi çeşitli orman türleri bulunur. Orman tiplerinin her biri farklı iklim özelliklerine ve canlı türlerine sahiptir. Amazon yağmur ormanlarında çeşidi çok fazla olan bir ekosistem olarak karşımıza çıkar.

Onda birlik gibi bir dünya hayvan türüne ev sahipliği yapması ile bilinir. Dünya toplamda beş milyon beş yüz binlik bir km kare alana sahiptir. Orman biyomu bakımından dünyanın oldukça büyük bir alanına tek başına hakim olduğu söylenebilir. Büyük bir alana sahip olması sebebi ile aynı zamanda tür çeşitliliği bakımından fazla olduğu ortadadır.

Sizlere bu makalemizde Habitat konusu hakkında bilgiler verdik. Ayrıca Su habitatlar, Çöl habitatları, Orman habitatları neler olduğundan bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here