Metreküp (m³) Nedir? Metreküp Nasıl Hesaplanır?

59
0

Bu makalemizde sizlere metreküp konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca metreküp hesaplama formülü anlatacağız. En son olarak da bir örnekle metreküp hesaplama nasıl yapıldığını cevaplayacağız.

Metreküp Nedir?

Metreküp, tüm kenarları bir metre olan bir küpün hacmine eşit hacim ölçüsüne verilen bir addır. Metreküp hesaplama inşaat malzemesi ürünleri işlemlerinde ve konut ölçümlerinde sıkça kullanılır.

Bir inşaatın toprak aşamasındayken başlayan konut veya iş yeri olarak mülke dönüşümüne kadar geçen süreçte en fazla kullanılan terimlerin başında gelir. İnşaat işleri son yıllarda yoğun bir biçimde devam etmektedir. İnşaat sektöründe önemli ölçeklerde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de metreküp hesabıdır.

Metreküp Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metreküp hesabı oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Metreküp hesaplama formülü için uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin sayısal değerleri çarpılır ve çıkan sonuç elde edilir.

Uzunluk x Yükseklik x Genişlik = Metreküp (m³) 

Metre cinsinden hesaplama yapılır. İnşaat sektöründe yapım veya yerleşim aşamasında kullanılan m3 hesaplama için bakıldığında metrekare hesaplaması daha sık yapılmaktadır.

Ayrıca Metreküp (m³) nedir? Metreküp nasıl hesaplanır? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz 1 Dönüm ve 1 Dekar Kaç Metrekaredir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Metreküp Hesaplaması için Örnekleme

Basit bir şekilde hesaplama için uzunluk 125 cm, genişlik 94 cm ve yükseklik 195 cm olan bir nesne olarak düşünüldüğü farz ediliyor. Metreküp cinsinden ne kadar etmektedir diye bakıldığında ise 125x94x195=2.291.250 m3 formülü ve uygulaması ile metreküp hesabı elde edilmiş olur.

Örneğin: 25 metrekare büyüklüğünde odaya bakıldığında ve tavan yüksekliği 2.25 alındığında formül bazında oda metreküp büyüklüğü 25×2,5=62,5 metreküp (m³) sonucu elde edilir.

Örneğin: İş yerimizin 200 metrekare olsun, tavan yüksekliği de 3 metre olduğuna göre iş yerimizin kaç metreküp sorusunun cevaplayacak olursak.
200×3= 600 metreküp (m³) olacaktır.

Bakınız...!!!  En Yeni Oyun Nickleri 2020

Örneğin: Evimizin alanı 175 metrekare olsun, tavan yüksekliği de 2.5 metre olduğuna göre evimizin kaç metreküp olduğunu bulmak için:
175×2.5= 437.5 metreküp (m³) olacaktır.

Bu makalemizde sizlere metreküp konusu hakkında bilgiler verdik. Metreküp formülünden bahsettik ve metreküp hesaplama nasıl yapıldığını örnekler vererek açıkladık. Diğer makalelerimizi incelemeyi unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here