Aforizma Nedir? Aforizma Ne Demek?

243
0
aforizma-nedir-aforizma-ne-demek

Bu makalemizde sizlere Aforizma nedir? Aforizma ne demek? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Aforizma adından da anlaşılacağı üzere yabancı kökenli bir kelimedir. Peki, bu aforizma nedir?

Aforizmanın Tanımı

Aforizma nedir? sorusuile vaşlarsak. Latince’ deki ”aphorismus” kelimesinden türemiştir. Türkçe’ de kullanılan vecizeye benzer. Batı kültüründe bizdeki vecizeden farklı olarak felsefi bir anlatım tarzıyla ve daha uzun cümleler ile anlatılan düşünce aktarım yöntemidir. Toplumdan onay beklemeden yazarın kişisel düşüncelerini ifade ettiği bir anlatım tarzıdır.

Anlatılmak istenilen duygu, düşünce ve olayları onlarca sayfada anlatabiliriz ya da aforizma tekniğini kullanarak anlatılmak istenen durumu akılda kalıcı bir söyleyiş ile iki üç cümlede özetleyebiliriz. Bir nevi slogan gibi ya da özdeyişler gibi.

Aforizma Kullanan Yazarlar

Öncelikle Türk yazarlardan bahsetmek istiyorum sizlere. Aforizma her ne kadar batı edebiyatına ait olan bir anlatım tarzı olsa da Türk Edebiyatının, Batı Edebiyatından etkilendiği dönemde bazı yazarlarımız Batı Edebiyatındaki aforizma örneklerinden esinlenmiştir. En bilinen yazarımız Cenab Şehabeddin’tir. Cenab Şehabeddin’in Tiryaki Sözler eseri bu konuda öne çıkmaktadır. Diğer yazarlarımız şöyledir;

  • Mevlana Celalledin Rumi
  • Reşat Nuri Güntekin
  • Yunus Emre
  • Fazıl Hüsnü Dağlarca

Ayrıca Aforizma nedir? Aforizma ne demek? makalemizin yanında merak edeğiniz düşündüğümüz Mitoloji nedir? Mitoloji ne demek? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Elif Şafak:

Kabiliyet diye bir şey yoktur, asıl olan emektir. Kendini yetenekli zannetmek, parlak bir sabun köpüğünden ibarettir. Bu Dünyada çalışmadan hiçbir şey olmaz. Saatlerce, günlerce, aylarca, senelerce çalışmak, çalışmak, çalışmaktır.

  • Franz Kafka
  • Tolstoy
  • Konfüçyüs

Aforizmanın Kullanıldığı Yerler

Şiirler de aforizmanın kullanıldığı yerlerin başında gelir. Öyle ki birkaç satırda tüm duygu, düşünce ve durumların anlatılabildiği bir dünyadır şiirler. Aşkları, ayrılıkları, idealleri, kavuşmaları, ölümleri, sevinçleri, savaşları kısacası şu fani dünyada biz insanlar için olan tüm durumları bulabiliriz şiirlerde. Bir romanın anlattığı aşk hikayesini bir şiirde buluveririz birkaç mısranın arasında. Bazen de bir romanda karşımıza çıkar olayı anlatırken satırların arasında durumu özetleyen cümleler olarak yazar bize aktarmak istediğini aforizma sözler söyleyerek konuyu özetleyiverir. Böyle bir metot kullanarak aktarmak istediği ana fikri sayfalarca yazdıktan sonra bir iki cümle ile daha çarpıcı hale getirerek hafızamıza işler. Anlatımı kolaylaştıran ve etkili kılan yöntemlerdendir.

Bakınız...!!!  Turna Kuşu ve Turna Kuşu Özellikleri

Sizlere bu makalemizde  Aforizma nedir? Aforizma ne demek? konuları hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here