Paraben Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Zararları Neler?

191
1
paraben nedir

Bu yazımızda sizlere Paraben konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca Paraben nedir? Paraben Nerelerde kullanılır ve zararları neler? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Paraben Nedir?

Paraben nedir sorusu ile başlarsak. Paraben, para-hidroksibenzoik asit esterleridirler ve genel kimyasal formülleri CH3(C6H4(OH)COO) şeklindedir. En yaygın kullanılan çeşitleri metilparaben (E218), etil paraben (E214) ve propilparabendir (E209). Paraben içeren ürünlerin üzerindeki içerik kısmında isimleri veya E numaraları ile ifade edilebilirler. Parabenler doğada bulunurlar ancak laboratuvar ortamında sentetik olarak üretimleri de mümkündür.

Paraben Ne İşe Yarar?

Parabenlerin temel kullanım amacı koruyucu olmasıdır. Kullanıldığı üründe bakteri ve mantar üremesini engeller, küf oluşumunun önüne geçer ve ürünün raf ömrünü uzatır. Bunu yapabilecek başka koruyucu maddeler de vardır ancak parabenlerin maliyeti düşük olduğu için sıkça tercih edilirler.

Paraben Nerelerde Kullanılır?

İlaç, gıda, temizlik, kozmetik, ve buna benzer her alanda parabenlere rastlamak mümkün. Paraben içeren ürünler arasında en çok kullanılanlar ise şunlardır:

  1. Kozmetik ve Cilt Bakımı: Fondöten, pudra, allık, maskara, ruj, göz farı, oje, makyaj temizleyici, nemlendirici, diş macunu, güneş kremi, deodorant, parfüm, vücut spreyi, tonik, şampuan, sabun, saç kremi, tıraş losyonu.
  2. Gıda Ürünleri: Hazır salata sosları, hazır reçeller, dondurulmuş gıdalar, hazır meyve suları, ketçap, mayonez, hardal vb. tüm soslar.
  3. İlaçlar: Bebek pişik kremleri, mide ilaçları, kulak/burun/göz damlaları, tüm krem ve merhem türleri, rektal ve vajinal ilaçlar, lokal anestezik ilaçlar, bandaj ve sargı bezleri.

Ayrıca Paraben nedir? Paraben nerelerde kullanılır ve Zararları neler? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Agnostik ne demek? ve Agnostik nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Parabenin Zararları Nelerdir?

Ürünlerin hızla bozulmaması için hemen her alanda kullanılan parabenin zararları çok geniş çaplıdır; cilt sorunlarından hormonel dengesizliklere kadar pek çok vücut fonksiyonunu etkiler. Parabenler vücutta östrojen hormonunu taklit eder, bu da kadınların menstrual döngülerinde dengesizliklere ve hatta kısırlığa sebep olabilir. Erkeklerde ise bu hormon dengesizliğinden kaynaklanan jinekomasti (göğüs büyümesi) görülebilir. Östrojen hormonundaki düzensizlik meme kanserini tetikleyebilir. Ciltte kaşıntı, kuruluk, döküntü, alerjik tepkiler ve egzama oluşabilir. Saç derisinde kepek oluşumu, saçlarda dökülme ve saç köklerinin zayıflaması da parabenin sebep olduğu sağlık sorunları arasındadır. Cilt tarafından emilip kana karışan parabenler immün sistemi hastalıklarını tetikleyebilir, bu hastalıklar ileride kansere dönüşebilir. Bebek ve çocuklarda gelişim bozuklukları, alerjik astım, atopik dermatit ve erken yaşlanma gibi onlarca farklı sağlık sorununa yol açabilirler.

Bakınız...!!!  Turna Kuşu ve Turna Kuşu Özellikleri

Sizlere bu makalemiz de Paraben nedir? Ayrıca Paraben ne işe yarar? ve Parabenin zararları nelerdir? sorularını cevapladık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here