Veraset Ne demek ?, Veraset Sistemi Nedir?

99
0
veraset;veraset-nedir;veraset-ne-demek;veraset-sistemi;veraset-sistemi-nedir;veraset-sistemi-ne-demek;osmanlıda-veraset-sistemi;osmanlı-devletinde-veraset-sistemi;veraset-ilamı-nedir

Makalemizde sizlere veraset konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Veraset sistemi konusunu öğrenmek isteyenlere öncelikle veraset nedir ve veraset ne demek sorularını cevaplayacağız. Ayrıca veraset ilanı ve Osmanlıda veraset sistemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Veraset Sistemi Nedir?

Veraset nedir sorusu ile başlarsak. Türkiye Cumhuriyetine bağlı olan kişilere ait olan mallar ile Türkiye içerisinde var olan malların veraset seçeneğiyle ya da herhangi bir suretle olursa olsun karşılıksız olarak bir kişiden diğer kişiye intikal olması intikal ve veraset vergisine tabi tutulur. Bu vergi, Türk uyruğu bulunan kişilerin başka devlet uyruğuna sahip olan memleketlerde aynı yollardan kazanacakları malları da kapsar.

Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda olan bir kişinin Türkiye sınırları dışında var olan malını veraset yoluyla ya da diğer yollarla karşılıksız olarak ekonomi yönünden ve Türkiye’de oturma durumu bulunmayan başka devlet uyruklu şahıs bu vergiden sorumlu tutulmaz.

Veraset İlamı Nedir?

Mirasçıların, mirasçı olduğunu kanıtlayacak olan ve mahkeme yoluyla verilen resmi bir belgedir veraset ilamı. Bu belge olmadan miras bırakanın mirasçısı olunduğu hiçbir şekilde kanıtlanamaz. Mirasla konusu ile alakalı olan tüm işlemlerde veraset ilamını yetkili olan mercilere ve makamlara mutlaka sunulması şarttır. Mahkemeler, tapu daireleri ve bankalar mirasçı olanlardan mirasçı olduklarını dair kanıt göstermeleri adına veraset ilamının gösterilmesini istemektedirler.

Ayrıca Veraset nedir? ve Veraset sistemi ne demek? konulu makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz, Osmanlıda Bedesten nedir ve bedesten ne demek makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Veraset Sistemi Nasıl İşler?

Herhangi bir kişinin ölümü halinde ölen kişinin terekesinin mirasçılara nasıl geçeceğini gösterecek olan ve miras hukuku ile bağlı olan bir sistemdir. Genel olarak dünyada yaygın bir şekilde kullanılan 2 farklı sistem mevcuttur. İlk sistem, eski Türk ve İslam hukukunda yapılan mirasçıların tereke üzerinde payları oranında serbestçe bir şekilde kullanmasına olanak sağlayan bir sistemdir.

Bakınız...!!!  Province Ne Demek? Province Nedir?

Diğer sistemde günümüzün hukuku ile beraber İsviçre ve Alman hukukunda işlem gören, mirasçıların tereke üzerinde el birliği ile mülkiyeti temel alan bir sistemdir. Bu sistem içerisinde mirasçılar tereke üzerinde birlikte olarak mülkiyet hakkı sahibidirler ve terekenin idaresini de birlikte yürütürler.

Osmanlı Devletinde Veraset Sistemi Nasıldı?

Osmanlı Devletinde mallar babadan oğula geçerdi. Tahtta aynı şekilde babadan oğula geçerdi bu sebeple şehzadeler birbirleriyle devamlı taht kavgasına tutuşurdu. Bu duruma düzenleme getiren Fatih Sultan Mehmet, taht hakkı en büyük şehzadenin olacaktır demiştir. Sonra 1. Ahmet zamanında tekrar değiştirilmiş taht en yaşlı ve en akıllı olanın denmiştir.

Bu makalemizde sizlere veraset sistemi konusunun yanında, veraset ilanı ne demek, veraset sisteminin işleyişi ve Osmanlıda veraset sistemi konularında bilgiler verdik. Diğer mekalelerimize bakmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here