A4 Boyutu ve A4 Kağıt Ölçüleri Nelerdir?

1128
0

Bu makalemizde sizlere A4 kağıtı ne zaman ortaya çıktığını?, ve A4 kağıdı kaç cm’dir? gibi soruların cevabını vereceğiz. Ayrıca A4 kağıdının boyutu nedir?  ve A4 kağıt ebatı kaç cm’dir? gibi soruları yanıtlayacağız.

A4 Kağıt Boyutu

A4 kağıt ülkelerin hemen hemen hepsinde boyutları aynı olarak kabul olup, hiç bir yerde faklı göstermez, boyutları evrensel olarak kabul edilmiştir Dosya tipi A4 kağıtları ilk olarak Almanya daki bilim adamları tarafından geliştirilmiş olup, zaman içerisinde bir çok ülke tarafından kullanmaya başlayınca 1975 yılında uluslararası standart olarak kabul edildi. Amerika ve Kanada ülkelerinde hariç diğer ülkeler bu standart olarak belirlemişlerdir. Bu iki ülkede bir gün kabul edecekler ama ne zaman?

Hayatımızda sınavlarda, resmi yazışmalarda, kataloglarda hemen hemen hayatımızın bir çok noktasında karşımıza çıkmaktadır, A4 kağıt boyutu eni 21 santimetre boyu ise 29.7 santimetredir. Ağırlığı ise ortalama 5 gram karşımıza çıkıyor. Dosya tipi bu kağıtların kullanışlı ve hafif olması, hayatımızı kolaylaştırdığı için teknolojik cihazlara uyumlu hale getiriliyor hata yeni üretilecek olan cihazlar A4 kağıt ölçülerine uygun olarak üretilmeye başlanmıştır. A4 kağıt boyutu cm olarak neden tam sayı değilde küsuratlı hiç düşündünüz mü?

Ayrıca A4 boyutu ve A4 kağıt ölçüleri nelerdir? makalemizin yanında Karanfil Nedir? Karanfil Faydaları Nelerdir? makalemizi inceleye bilirsiniz.

Dosya tipi A4 ölçüleri yani eni ve boyunun aynı kalmasının sırrı; uzun kenarın, 2 ’nin karekökü çarpı kısa kenara eşit olmasından kaynaklanıyor. Bu matematiksel oranı A5, A4, A3, A2, A1 ve A0 kağıtlarında da geçerlilik sağlıyor. Örnek vererek anlatacak olursak A4 kağıtını ikiye katladığımız zaman A5 kağıtını elde etmiş oluyoruz veya iki A4 kağıtını yan yana koyduğumuzda ise A3 kağıtını elde ediyoruz bu kağıtların yeni çıkan formattaki en ve boy oranları hep aynı oluyor bunu sizde evde deneyebilirsiniz. A tipi kağıtlarındaki bu formatı diğer kağıt formatlarında mümkün kılmıyor. Mesela bir örnek verecek olursak kare kağıtı ikiye katladığımız zaman bize yeni bir kare kağıt ortaya çıkmıyor. Yani A4 boyutlarını oluştururken tam bir tam matematik dehası kullanmışlardır.

Bakınız...!!!  Feet Ne Demek ?, 1 Feet Kaç Metre ?

A4 Kağıdının Ölçüleri

A4 kağıt boyutu mm ; 210 x 297 milimetre (mm)
A4 kağıt boyutu cm ; 21 x 29,7 santimetre (cm)
A4 kağıt boyutu inç ; 8.27 x 11.69 inç (inch)

A4 kağıt boyutu pixel cinsinden ölçüleri;

595 x 841 piksel 72 piksel/inç
1240 x 1754 piksel 150 piksel/inç
2480 x 3508 piksel 300 piksel/inç

Bu makalemizde sizlere A4 kağıtı ne zaman ortaya çıktığını?, A4 kağıdı kaç cm’dir?,  A4 kağıdının boyutu nedir? ve A4 kağıdının boyu kaç cm’dir? konuları hakkında bilgiler verdik, diğer makalelerimiz bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here