Falez Nedir?, Falez Çeşitleri Nelerdir?

1513
0
falez-nedir;falez-cesitleri;falez-ne-demek;yaliyar-nedir;yaliyar-ne-demek

Bu yazımızda sizlere falez nedir ve falez çeşitleri nelerdir soruların cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca falez ne veya falez ne demek ile falez oluşumu hakkında bilgiler vereceğiz.

Falez Nedir ?

Falez ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Sahillerde bulunan sarp dikliklerdir. Falez oluşumu dalgaların aşındırmasıyla olur. Yüksekliği fazla olan sahile devamlı dalga çarpmasıyla sahilin denize yakın yerlerini aşındırır ve böylelikle çökme meydana gelir. Gerçekleşen bu çöküntü bir süre sahilin oyulmasına engel olur.

Sonrasında ise çarpan dalgalar tekrardan sahili aşındırmaya başlar. Bir süre sonra artık sahilin geriye gitmesi bir yerde durur. Sebebi ise artık sahilde dalga aşındırması oluşan düzlük ismi verilen bir düzlük meydana gelmiştir.

falez-nedir;falez-cesitleri;falez-ne-demek;yaliyar-nedir;yaliyar-ne-demek

Yalıyar Nedir?

Yalıyar ne demek diye düşünürseniz,  falezin bir diğer ismidir. Dalgaların oluşturduğu oyuklar derinleştikçe üzerinde bulunan parçalar koparak düşer. Bu sebeple kıyı boyunca diklikler meydana gelir, oluşan bu dikliklere denir. Dalgalar ve akıntılar falezleri meydana getirir. Falez nedir sorusun cevabını vermiş olduk.

Falezin kelime kökeni fransızcaya dayanmaktadır ve fransızca falaise dir. Türkçemiz de ise yalıyar ismi de kullanılmaktadır.

Falezler tabanlarında bulunan dalga erozyonu ve su üzerinde de yamaç erozyonu süreçleri kontrolü altında devamlı olarak geriye giden doğa olayıdır. Dünya üzerinde bulunan kıyıların 4’te 3ü falezli kıyılardır.

Ülkemizde ise Akdeniz ve Karadeniz de bulunan kıyılarda oldukça güzel falez örnekleri mevcuttur. Türkiyede en fazla Karadeniz de bulunmaktadır. Sebebi ise en dik kıyılar Karadeniz’de bulunmaktadır. Sarp ve hopa arasıyla cide, inebolu arası ve Şilenin çevresi falezli kıyıların en yoğun olduğu bölgelerdir. Akdeniz’de ise taşeli ve teke de bulunan kıyılar falezli kıyılara örnektir.

falez-nedir;falez-cesitleri;falez-ne-demek;yaliyar-nedir;yaliyar-ne-demek

Ayrıca falez nedir makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz sivas kangal köpekleri hakkında bilinmeyenler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bakınız...!!!  Whatsapp Profil Resmi Nasıl Değiştirilir?

Falez Çeşitleri

Falez çeşitleri beş başlık altında maddeler halinde anlatacak olursak.

Yalancı : Tektonik hatlarına bağlı biçimde oluşmuş ve dalgaların çarpmasıyla aşınmanın dışında şekil almış dikliklere verilen isimdir.

Ölü : Havanın fırtınalı olduğu zamanlarda dahi dalgaların ulaşamadığı çok fazla gerilemiş dalgaların etkisinden kurtulmuş falezlerdir.

Canlı : dalgaların etkisinde kalır. Genel olarak dalgaların alttan oyması ile bir çentik ile aşındırılan bölgeden ayrılır. Yerçekimi ve sellenmenin etkisiyle şekillenerek evrim geçirir.

Dalan : Arada bulunan bir aşındırma bölümü olmadan süratli bir biçimde denizin altına dalar.

Çift : Etek bölümünde kaymış veya yuvarlanmış büyük bir tümsek vardır.

Bu makalemizde sizlere falez ne demektir ve yalıyar nedir soruların cevabını vermeye çalıştık. Ayrıca falez ne ve falezler nedir nden bahsetmeye çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here