Murphy Kanunları Nedir?

252
0
murphy kanunu

Bu makalemizde sizlere murphy konusu hakkında bilgiler verecegiz. Ayrıca murphy kanunları nasıl ortaya çıktığı, nasıl yayıldığı ve murphy kanunu kurallarından bahsedeceğiz.

Murphy Kanunları

Murphy kanunları nedir? sorusu ile başlarsak. Bir bankaya girdiğinizde daha hızlı olduğunu düşündüğünüz sıraya girebilirsiniz. Seçtiğiniz sıra bir süre sonra en yavaş akan sıra haline gelebilir. Arabanızı yıkadığınızda ise ertesi gün çamur yağmuru ile karşı karşıya kalma durumunuz olabilir. Musluğu açtığınızda ise beklediğiniz önemli telefon gelir ve çağrıyı kaçırırsınız. Buna benzer olayların yaşandığı sayısız hikaye ile karşı karşıya kalındığı konulara murphy kanunu denir.

Yaşanan olayların tamamına ise murphy kanunları ile açıklık getirme durumu söz konusudur. Çünkü konu hakkında yazılan kitaplara bile bakıldığında bir kanun haline gelecek kadar etkili bir takım durumların olduğundan bahsedilir. Bir mühendis tarafından ortaya koyulan bu durumların teorisi zaman içinde Murphy Kanunları olarak özetlenmiştir.

Murphy Kimdir?

Şanssızlıklar üzerine odaklanan bir kanun oluşturmak konusunda oldukça ilginç yorumlar bulunur. Bir mühendis olan Edward Murphy bu konunun ortaya çıkmasına neden olan kişidir. Bu bilgi haricinde geriye kalan detaylar ve aktarılan hikayeler konusunda kafa karışıklıkları yaşanır. Hikayenin 1949 yılında Edward Hava Üssü olarak bilinen yerde başladığından bahsedilir. Murphy burada MX981 kodu ile bilinen bir çarpışma testi ile meşhur oluyor.

Ayrıca Murphy kanunları nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Hümanist ne demek? makalemizde inceleye bilirsiniz.

 

Murphy Kanunu Nasıl Başlamıştır?

Murphy kanunlari hikayesi ise üste bir yüzbaşı mühendis olarak çalışırken bir gerginlik ölçer üzerinde çalışan teknisyen ile tartışıyor. Çünkü bir hata yüzünden işlem yarıda kalıyor. Bunun üzerine bir işi yanlış yapmanın yolunu bulmakta uzman olduğunu düşündüğü teknisyene bu fikrini söylüyor. İş yerindeki arkadaşları kendi mizah duygularını da katarak konu hakkında sayısız kural veya söylem oluşmasına neden oluyorlar. Bu sayede murphy Kanunu adını alarak ünü kıtalara yayılmaya başlıyor.

Bakınız...!!!  İnflamasyon Nedir? Zaraları Nelerdir?

Murphy Kanunun Yayılması

Murphy kanunun ortaya çıkması kadar yayılması konusunda da mesai arkadaşlarının emeği çok fazla oluyor. Çünkü Joh Strapp isimli çalışma arkadaşı bir basın açıklaması sırasında testlerin güvenle devam etmesinde murphy yasasına olan inançlarının çok fazla etkili olduğunu söylemiştir. Ardından reklamlarda ve bazı repliklerde kullanılması ise bir kanun haline gelmeye başlıyor. 1958 yılında ise Webster sözlüğüne giriyor.

Murphy Kanun Kurallar

Murphy’nin altın kuralının ne olduğu en çok merak edilenler arasında yer alır. Murphy’e göre parası olan kanun koyucudur. Bu cümle ise altın kural olarak açıklanır. Felsefe olarak ise gülümsemeyi ön plana çıkarır. Çünkü Murphy’e göre diğer gün bundan daha kötü olacaktır. Murphy’e göre dünyada değişmeyecek olan durum ise nüfus artarken zekanın sabit kalacağıdır. Özet olarak bir konuda sayısız seçenek varsa ve en kötü olan hangisi ise gerçekleşecek olan kesinlikle odur.

Sizlere bu yazımızda murphy konusunda bilgiler verdik. Ayrıca murphy kanunun nasıl ortaya çıktığı, murphy kanunlarının nasıl yayıldığı ve murphy kanunu kurallarından bahsettik, diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here