Hümanist Ne Demek? Hümanist Nedir?

669
0

Bu makalemizde sizlere Hümanist konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Hümanist ne demek? ve Hümanizm nedir? sorularını cevaplayacağız. Ayrıca Hümanist insanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Hümanist Ne Demek?

Hümanist nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Hümanist uzun zamandır kullanılan ve çoğu zaman da yanlış anlamlara neden olan bir kavramdır. İnsanlara değer veren onları sevmek anlamında kullanılmasına sıklıkla denk gelinir. Sanıldığının aksine hümanizm felsefe temelinden hareket eden bir yaklaşımdır. Hümanistler dünyayı anlamak için sorgulamalar yapan felsefecilerin bu anlayışlarında insanı merkeze alarak sorgulamalarına devam etmeleri şeklinde özetlenebilir. Hümanizm Rodin’in düşünen adam heykelinin yorumlanması olarak bile aktarılabilir. Kendi veya dünya varlığını anlamak adına derin şekilde düşünmesini tasvir eder.

Farklı Görüşler

Hümanist dünyayı anlama çabasına insanı merkez olarak yerleştirmek için hümanistlerin aynı görüşte olmasını beklemek de bu yaklaşıma aykırı bir durum olacaktır. Çünkü bazı hümanistler kürtaj, vergi, ölüm cezası gibi durumlar için birbirinden farklı bakış açıları benimserler. Çünkü insanın merkez olduğu bir anlayıştan insanın doğasına aykırı bir sonuç beklemek doğru olmayacaktır. İnsanlar birbirinden farklı düşünen sosyal varlıklar olduklarından dolayı hümanizm de farklılık anlayışına saygı her zaman ana temalardan bir tanesidir.

Ayrıca Hümanist ne demek konusunun yanında İçgünü ne demek makalemize de inceleyebilirsiniz.

Hümanist İnsan Kimdir?

Hümanizm kavramı kadar bunu benimseyen insanlar olan hümanist kavramı hakkında da oldukça farklı yorumlar yapılır. Bilinenin aksine hümanist olmak için herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Aksine hümanizmin benimsediği prensiplere sahip olarak yaşamak bile sizi hümanist yapabilir. Oldukça eski bir kavram olan Hümanist yaklaşım Sokrates’in insanın her şeyde ölçü olması gerektiği fikrine kadar dayandırılır. Rönesans döneminde ise dikkat edilen kavramın Tanrı olmasından ziyade insan da olması gerektiği fikri ile bir devrin kapanmasına neden olmuştur.

Bakınız...!!!  Tekzip Nedir? Tekzip Ne Demek?

Hümanizm Prensipleri

Geçmişi oldukça uzun olmasına karşılık hümanizm prensipleri global hale gelecek kadar ölçülüdür. Hümanistler kaderi ve aşırı şüpheciliği kabul etmez. Doğruyu bulmak adına gizemcilik veya mistisizm kullanılmasını ise kabul eder. Dominant yaklaşımları sevmemesine karşılık yaklaşım olarak insanların diğer canlılardan daha farklı olduğu şeklinde yapılan yorumların da gerçek olmadığını öne sürer. Bunun için yüzyılın fikri veya benimsenmesi gereken ilkeleri olarak bir çok insan tarafından kabul edilmiş, benimsenmiştir.

Yazımızda sizlere Hümanizm nedir? ve Hümanizm ne demek? sorularını cevapladık. Hümanist insanların düşünce ve görüşleri hakkında bilgiler verdik.Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here