Stabil Ne Demek? Stabil Nedir?

0
368
stabil-ne-demek-stabil-nedir

Bu makalemizde sizlere Stabil ne demek? Stabil nedir? konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca Genel anlamda stabil ne demek, Stabil kelimesinin sözlük anlamı var mı? ve Stabil kelimesinin eş ve zıt anlamları var mı?  sorularını cevaplayacağız.

Stabil Ne Demek?

Stabil ne demek? sorusu ile başlarsak. Günlük hayatta son zamanlarda sıklıkla duyulmaya başlanan stabil kelimesi genel olarak tıp dalında kullanılan bir terimdir. Birçok kişi bu kelimeyi duymasına rağmen stabil nedir?konusunda detaylı bilgi elde etmek istiyor. Stabil terim anlam olarak ele alındığında tıp dilinde hastaların şikayetleri ile ilgili durumların tedaviye rağmen olumlu anlamda bir gelişme göstermediği hastanın durumunun aynı olduğu anlamına geliyor.

Tıp Dilinde Stabil Ne Demek

Stabil kelimesine genel anlamda baktığımız bir olay ya da durumun beklentinin ötesine geçmemesi aynı koşullarda durması ya da devam etmesi anlamına geliyor. Her ne kadar tıp dalında terim anlam olarak kullanılsa da artık güncel yaşamda da kullanılır hale gelmiş bulunuyor. Aynı zamanda diğer alanlarda da kullanılır hale gelmiştir. Türkçe’ye yabancı dilden gelmiş olsa da Türkçe içerisinde kendisine yer edinmiştir.

Ayrıca Stabil ne demek? Stabil nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Liyakat ne demek? Liyakat nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Stabil Kelimesinin Sözlük Anlamı

Stabil kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında bilinen anlamlarının dışında farklı anlamlara da geliyor. Stabil kelimesi sözlük anlamında sağlam, dayanıklı, dengeli, düz, kararlı ve değişmez anlamlarına geliyor. Türkçemize İngilizceden girmiş olan stabil kelimesi genel anlam olarak bir olay ve durumun aynı şartlarda devam ettiği anlamı ile kullanılıyor.

Stabil Kelimesinin Eş ve Zıt Anlamları

Stabil kelimesinin eş ve zıt anlamları konusunda Türk Dil Kurumu verilerine bakıldığında eş anlam olarak dayanıklı, sağlam anlamı olarak karşımıza çıksa da zıt anlam olarak değerlendirildiğinde bu kelimesinin Türkçe’de zıt anlamı bulunmuyor. Güncel hayatta ve iş hayatında birçok kişi, iş ya da kendileri ile ilgili herhangi bir konunun aynı şekilde devam etmesine bağlı olarak bu kelimeyi kullandığı biliniyor. İnsanların birbirine hal hatır sorarken bile cevap olarak stabil kelimesinin kullanımı son zamanlarda yaygınlık kazanmış bir durum olarak görülüyor.

Bakınız...!!!  Japon Gülü Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Sizlere bu makalemizde  Stabil ne demek? Stabil nedir? konusu hakkında bilgiler verdik. Ayrıca Genel anlamda stabil ne demek, Stabil kelimesinin sözlük anlamı var mı? ve Stabil kelimesinin eş ve zıt anlamları var mı?  sorularını cevaplamaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here