Stabil Ne Demek? Stabil Nedir?

618
0

Bu makalemizde sizlere Stabil konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca stabil ne demek?,  stabil nedir? ve stabil ne demek tıp dilinde sorularına cevap vereceğiz.

Stabil Ne Demek?

Stabil ne demek? sorusu ile başlarsak. Günlük hayatta son zamanlarda sıklıkla duyulmaya başlanan stabil kelimesi genel olarak tıp dalında kullanılan bir terimdir. Birçok kişi bu kelimeyi duymasına rağmen stabil nedir? konusunda detaylı bilgi elde etmek istiyor. Stabil terim anlam olarak ele alındığında tıp dilinde hastaların şikayetleri ile ilgili durumların tedaviye rağmen olumlu anlamda bir gelişme göstermediği hastanın durumunun aynı olduğu anlamına geliyor.

Stabil Ne Demek Tıp Dilinde

Stabil kelimesine genel anlamda baktığımız bir olay ya da durumun beklentinin ötesine geçmemesi aynı koşullarda durması ya da devam etmesi anlamına geliyor. Her ne kadar tıp dalında terim anlam olarak kullanılsa da artık güncel yaşamda da kullanılır hale gelmiş bulunuyor. Aynı zamanda diğer alanlarda da kullanılır hale gelmiştir. Türkçe’ye yabancı dilden gelmiş olsa da Türkçe içerisinde kendisine yer edinmiştir.

Ayrıca Stabil ne demek? Stabil nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Liyakat ne demek? Liyakat nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Stabil Kelimesinin Sözlük Anlamı

Stabil kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında bilinen anlamlarının dışında farklı anlamlara da geliyor. Stabil kelimesinin sözlük anlamında sağlam, dayanıklı, dengeli, düz, kararlı ve değişmez anlamlarına geliyor. Türkçeye İngilizceden girmiş olan stabil anlamı genel olarak bir olay ve durumun aynı şartlarda devam ettiği anlamı ile kullanılıyor.

Stabil Kelimesinin Eş ve Zıt Anlamları

Stabil kelimesi eş ve zıt anlamları konusunda Türk Dil Kurumu verilerine bakıldığında eş anlam olarak dayanıklı, sağlam anlamı olarak karşımıza çıksa da zıt anlam olarak değerlendirildiğinde bu kelimesinin Türkçe’de zıt anlamı bulunmuyor. Güncel hayatta ve iş hayatında birçok kişi, iş ya da kendileri ile ilgili herhangi bir konunun aynı şekilde devam etmesine bağlı olarak bu kelimeyi kullandığı biliniyor. İnsanların birbirine hal hatır sorarken bile cevap olarak stabil kelimesinin kullanımı son zamanlarda yaygınlık kazanmış bir durum olarak görülüyor.

Bakınız...!!!  BAE Ne Demek? BAE Nedir?

Sizlere bu makalemizde Stabil konusunda bilgiler verdik. Hastanın durumu stabil ne demek?, stabil ne demek?,tıpta stabil ne demek? ve  stabil nedir tıp dilinde soruları hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here