İnflamasyon Nedir? Zaraları Nelerdir?

99
0

Sizlere bu makalemiz de inflamasyon konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle inflamasyon nedir ve inflamasyon ne demek sorularını cevaplayacağız. Ayrıca inflamasyon zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

İnflamasyon nedir sorusu ile başlarsak. Halk arasında iltihap olarak bilinen inflamasyon, vücudun savunmasında görev alan bir sistemdir. Vücudun korunması için birçok görevi üstlenmiş bir durumdadır. Peki, tanım olarak inflamasyon ne demek ve inflamasyon zararları nelerdir?

İnflamasyon

Vücudun hasar alması ile dokular zarar görür ve iltihaplanma denilen infamasyon meydana gelir. Bağışıklık sistemi devreye girer ve şişmeler, kızarmalar ve iltihaplanma olayı meydana gelir. Zamansız ve aniden meydana gelen ve hızlı bir şekilde iyileşme gösterirse bu duruma akut inflamasyon denir. Eğer ağrılı dönem hemen geçmeyip devam ederse ve tekrar olay devam ederse bu duruma da kronik inflamasyon denir.

İnflamasyon Nasıl Meydana Gelir?

Doku zararı meydana geldiği anda bağışıklık sistem, devreye girer ve beyaz kan hücreleri zarar alan bölgeye doğru iletilir. Aniden oluşan bu durum ile bölgede kızarıklık ve sıcaklıkta artma şeklinde görülür. Beyaz kan hücresi içinde bulunan kimyasallar, bazı yara bölgelerinde şişmeler ve iltihaplanmalar meydana getirir.

Ayrıca İnflamasyon nedir ? zaraları nelerdir ? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz hünnap nedir ?, hünnap meyvesinin faydaları ve zararları nelerdir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

İnflamasyon Zararları Nelerdir?

İnflamasyon temel olarak görevleri bağışıklık sistemini devreye girdirerek dokunun onarılmasını sağlamaktır. Ancak bazı zararlara da neden olabilmekteler.

Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kolesterol yükselmesi ile kanda fazla miktarda yağ dolaşmaya başlar. Kronik infamasyon ile bu döngü sürekli hale gelerek damarlarda pıhtı oluşmasına ve damarların tıkanmasına neden olur.
  • İnsülin direnci artarak diyabet hastaları için risk oluşturur.
  • İnflamasyon ile depresyon oranı artar ve iştahsızlık, mutsuzluk ve uyku sorunlarına neden olur.
  • İnsüline karşı vücut direnci artmasına neden olmasından dolayı kilo alma sorunlarına neden olur.
  • Kısa süreli inflamasyon vücudun onarılması ve korunması sağlanırken, uzun sürekli ve tekrarlanan inflamasyon olayında vücutta zararlar meydana gelir. Bu yüzden de vücudun dengesini sağlaması büyük önem taşır.
Bakınız...!!!  Habitat Nedir? Habitat Ne Demek?

Yazımızda sizlere inflamasyon konusu hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimizi inceleyemi unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here