Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur?

55
0

Bu makalemizde sizlere kahverengi hangi renklerden oluşur veya kahverengi nasıl elde edilir sorularını cevaplayacağız. Ayrıca kahverengi hangi renkle oluşur veya kahverengi hangi renklerle elde edilir? sorularını da cevaplayacağız.

Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur?

Kiminin saç rengi kahverengi, kiminin de göz rengi. Kısacası kahverengi hayatımızın her noktasında bulunuyor. Üstelik kombin yaparken de işimizi kolaylaştırıyor. Çok sevdiğimiz kahvenin rengi olduğu için ona kahverengi denmiş olmalı. Tamamlayıcı renkleri kullanarak birden fazla ara renk elde etmek mümkün. Kahverengi de bu ara renklerden bir tanesi. Yani elimizde bulunan birkaç ana renk, bizlere farklı renkler elde etmemizi sağlıyor.

Kahverengi hangi renklerin karışımı sorusu ise tam olarak bu ana renklerde saklı aslında. Ancak öncelikle iyi bir kahve tonu elde edebilmek için palet bıçağı kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız. Ayrıca kahverengi elde etmek için yalnızca ana renk değil, ara renkleri kullanmak da mümkün. Önemli olan elde etmek istediğimiz kahvenin tonu. İşte detaylar.

Kahverengi Hangi Renklerden Oluşuyor?

Aslında kahverengi hangi 3 renkten oluşur sorusuna verilecek yanıt kısaca mavi, sarı ve kırmızıdır. Yani mavi, sarı ve kırmızıyı karıştırarak kahverengiyi elde etmek mümkündür. Ancak nasıl bir kahve tonu istediğinize kendiniz karar vermeli ve renkleri o ölçüde kullanmalısınız. Örneğin koyu bir kahverengi elde etmek için mavi ve kırmızıyı, açık renk bir kahverengi elde etmek için de sarıyı yoğun kullanmalısınız.

Turuncu İle Kahverengi Elde Etmek

Ve işte kahverengi hangi renklerden elde edilir sorusuna ara renklerden biri ile verilecek yanıt. Turuncu, kırmızı ve sarıdan elde edilen bir ara renktir. Kahverengiyi elde etmenin bir diğer yolu da turuncu ile maviyi karıştırmaktır. Ancak bunun öncesinde iyi bir turuncu tonu elde edilmelidir. Bunun için yüzde 10 oranında kırmızı renge, yüzde 90 oranında sarı eklenmelidir. Ardından elde edilen bu turuncuya yavaş yavaş mavi eklenerek istenilen kahverengi tonu ortaya çıkarılmalıdır.

Bakınız...!!!  Tekzip Nedir? Tekzip Ne Demek?

Yeşil ve Kırmızı İle Kahverengi Elde Etmek

Yeşil de mavi ile sarının birleşimi sonucunda elde edilen bir ara renktir. Yine bu renk elde edilirken yüzde 10 mavi, yüzde 90 sarı kullanılmalıdır. Görüleceği üzere kahverengi hangi renklerin karışımı sorusuna bir yenisi daha eklendi. Yeşil renge yavaş yavaş ilave edilecek kırmızı ile güzel bir kahverengi elde etmek mümkündür.

Tüm Renkler İle Kahverengi Elde Etmek

İşte kahverengi nasıl oluşur sorusuna verilecek en genel yanıt. Kırmızı, mavi, turuncu, yeşil ve sarı, ayrı ayrı kullanıldığında kahverengi elde edilmesini sağlıyor. Peki, bu renklerin tümü kullanıldığında hangi renk elde edilir? Elbette kahverengi. Evet, bu renkler ayrı ayrı kullanıldığında da, kümülatif kullanıldığında da bizlere kahverengi verecektir. Ancak karışım sırası bulunur ki y bir kahve tonu için bu sıranın önemi büyüktür. Bunun için ilk olarak mavi ve yeşil karıştırılır, içine az miktarda siyah eklenir. Daha sonra az miktarda kırmızı eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilmek istenen kahverengiye göre sarı ilave edilmeye başlanır.

Bu karışımlarda mavi ve kırmızı renklerin diğer renklere oranla fazla katılması kahverenginin tonu git gide koyulaşacaktır. Sarı rengin yoğunluğunun giderek artmasıyla kahverenginin tonu açılacağı gözlenecektir. Böylece kahverengi hangi renklerden oluşuyor sorusunu da cevapladık.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here