Hologram Nedir? Nasıl Çalışır?

167
0
hologram-nedir-nasil-calisir

Bu makalemizde sizlere Hologram Nedir? Hologram Ne demek? Nasıl Çalışır? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hologram nedir? sorusu ile başlarsak. Gelişen teknoloji ile kamera ve görüntüleme sektöründe çok büyük mesafeler kat edilmiştir. Buna örnek olarak birçok kamera ve görüntüleme sistemini verebiliriz. Bu sektörün gelişmiş alanlarından olan ve çoğu yerde de kullanım alanı bulan hologram da bunlardan biridir. Hologram geldiğimiz noktada teknolojinin ve yeni nesil aletlerin en gelişmiş örneklerinden biridir. Birçok alanda kullanım şansı bulan bu cihaz insan hayatını ve çalışmalarını kolaylaştırmıştır. Doğal olarak bu alanda da çalışmalar henüz tamamlanmamış ve gelişmeler göstermeye devam etmektedir.

Hologram Özellikleri

Hologram bir üç boyutlu kamera sistemidir denebilir. Çünkü cisimlerin ve insanların üç boyutlu hallerini ışık yardımı ile oluşturmaktadır. Yani etrafınızdaki bir nesnenin veya küçük bir çocuğun resmini size 3 boyutlu olarak gösterebilir. Bu özelliği ile 3 boyutlu cisimler üzerinde araştırma yapılabilen alanlarda oldukça kullanışlıdır. Örneğin mimari alanda bir binanın veya yapının 3 boyutlu hali üzerinde araştırma ve incelemeler yapılabilir.

Aynı zamanda Diş Hekimliği konusunda da öğrencilerin öğrenme aşamasında oldukça işlerine yarıyor. Lazer ışınları yardımı ile oluşturulan 3 boyutlu resmi meydana getirmek için belli şartlar vardır. Bunlardan birisi de 3 boyutlu olarak ortaya çıkaracağınız objenin veya nesnenin lazer ışıkları karşısında hiç titremeden tutulmaktır. Ancak bu sayede 3 boyutlu resim ortaya çıkabilir.

Ayrıca Hologram Nedir? Nasıl Çalışır? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Jiroskop nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Hologram Nasıl Çalışır?

Hologram teknolojisi farklı malzemelere ve metotlara ihtiyaç duyar. Bunların başında ise lazer ışıkları gelir. Lazer ışıkları olmadan bu işlemi yapmak olanaksızdır. Çünkü lazer ışıkları objenin içinden geçerek onun 3 boyutlu resminin ortaya çıkmasında yardımcı olmaktadır. Aslında ana malzeme bu lazer ışıklarıdır. Daha sonrasında ise sabit bir şekilde objeyi tutmak yeterlidir.

Bakınız...!!!  Klavyede Metre Kare (M²) İşareti Nasıl Yapılır?

Hologramın Ortaya İlk Çıkışı

Hologram teknolojisi ilk olarak Sovyetler Birliği’nde ortaya çıkmıştır. Üniversite öğrencisi olan üç arkadaşın çalışmaları ile bu lazer ışınlarının ilk temeli atılmıştır. Doğal olarak 1962′ de bu üç öğrencinin oluşturdukları sistemin görüntüleri çok net değildi. Ancak zaman içerisinde daha da geliştirildi. O zaman diliminden günümüze kadar farklı aşamalardan geçen ve farklı eklemeler yapılan cihaz daha da gelişecektir.

Sizlere bu makalemizde Hologram Nedir? Hologram ne demek? Nasıl Çalışır? konuları hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here