Kardelen Çiçeği Hikayesi ve Özellikleri

273
0
kardelen-cicegi-hikayesi-ve-ozellikleri

Kardelen çiçeği ülkemizde ne zaman keşfedildiği, kardelen çiçeği hikayesi ne olduğunu bu makalemizde anlatıyor olacağız. Ayrıca kardelen çiçeği özellikleri neler olduğunu bahsedeceğiz.

Kardelen Çiçeği 

Kardelen çiçeği baharın gelişini müjdeleyen özel bir çiçektir. Karlı günlerde de çiçek açabilen Kardelen’in Türkiye’de keşfi ise oldukça uzun bir geçmişe dayanır. Çeşitli türlerde doğada bulunan kardelen 1847 yılında ilk olarak İzmir’in dağlık bir alanında bulunur. Bulunan ilk çiçekle kardelen türleri araştırılır ve araştırmalar sonunda 10 farklı türde kardelen olduğu öğrenilir.

Kardelen Çiçeğinin Özellikleri

Kardelen çiçeği soğanlı bir bitkidir ve bu özelliğinden dolayı soğanlı menekşe adıyla da anılır. Karlarda açabilen bir çiçek olduğu için soğuğa oldukça dayanıklıdır. Yetişmesi için nemli ve humuslu toprakların olması gerekir. Bu çiçekler Ocak ayından Mart ayına kadar çiçek açma özelliğine sahip olan çiçeklerdir. Kardelenler güneşi sevmezler ve bu yüzden boyunları bükük halde dururlar. Ayrıca bu çiçekler sabrı simgelerler çünkü açmak için karların yağmasını beklerler. Kişilere umudu simgelediğine inanılan bir çiçektir.

Kardelenlerle Tedavi

Kardelenlerin toprak altında kalan kısımları ile iltihap ve yaraların tedavisi yapılır. Ayrıca çiçeklerinin kalp, sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Son zamanlarda ise çocuk felcinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıca Kardelen çiçeği hikayesi ve özellikleri makalemizin yanında Şakayık nedir? Şakayık çiçeğinin özellikleri makalemize inceleye bilirsiniz.

Kardelen Çiçeği Hikayeleri

Kardelen çiçeği ilgi çekici bir çiçek olduğu için bu çiçekler hakkında oldukça fazla hikaye anlatılmaktadır. Bu hikayeler asırlardır dilden dile anlatılarak gelmiştir. Bu hikayelerden birisi hercai adlı çiçek ile kardelenin hazin aşk hikayesidir. Anlatılan hikayede birbirine aşık iki çiçek vardır. Erkek olan çiçek sevdiğini diğer çiçeklerden kıskanır ve ona karlarda açmanın daha güzel olacağını söyler. Bunun üzerine sevgilisi ile gelecek yıl kışın açmaya söz verirler. Erkek çiçek karlarda açar ancak sevgilisi olan çiçek açmaz.

Bakınız...!!!  Spoiler Ne Demek? Spoiler Nedir?

Ondan sonra umutsuzluğu düşen çiçek boynunu büker. Kışın çiçek açıp boynunu büken çiçeğe kardelen adı verilirken onu unutan sevgilisine hercai adı verilir. Kardelenler hakkında anlatılan bir diğer hikaye ise şudur. Kardelen isimli çiçek bir gün güneşe aşık olur ve onu görmek ister. Ancak yapısı gereği güneşe dayanamayacağını bilir. Sonrasında ölümü pahasına güneşi görmek ister ve topraktan çıkarak güneşe bakar. Tabi güneşe dayanamaz ve boynunu bükerek ölür. Kardelen ile ilgili bir de Alman efsanesi bulunuyor.

Anlatılanlara göre Tanrı karı yarattıktan sonra ona renk vermek için çiçeklerden renklerini istemesini söylemiş. Kar bütün çiçekleri gezmiş ama hiçbiri ona rengini vermek istememiş. Kar en son kardelen isimli çiçeğe gitmiş. Kardelen onu kıramamış ve rengini kara vermiş. Bunu sevinen karda yağdığı zaman kardelenin onu ısıtarak karlarda açan ilk çiçek olmasını istemiş. O günden sonra kardelen karlarda açan bir çiçek olmuş. Bunlar gibi oldukça çok hikaye anlatılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here