Liyakat Ne Demek? Liyakat Nedir?

0
279
liyakat-ne-demek-liyakat-nedir

Bu makalemizde sizlere Liyakat ne demek? Liyakat nedir? konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca Liyakatın ögeleri, Liyakat neden önemlidir? ve Liyakat olmazsa ne olur? sorularını cevaplayacağız.

Liyakat Ne Demek?

Özel şirket ve kamuda çok önemli bir yeri olan liyakat nedir? sorusuna cevap verecek olursak. Liyakat layık olma, uygun anlamına gelir. Yani bir işi yapan kişinin o işe uygunluğunu anlatan kavramdır. Liyakat iş hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Firmanın performansı ancak bu şekilde artar.

Liyakatın Öğeleri

Liyakat eğitim ile başlar. Yapılacak işe en uygun eğitim almak liyakatte birinci adımdır. O işin eğitimi alınmadan yapılamaz. Tecrübe, yapılan bir işin daha önce yapılması ve o kişinin iş hakkında tecrübe kazanması liyakat için önemlidir. Bilgi ve beceri, kişinin işinde başarılı olmasını sağlayan önemli ölçüttür. Kişi bilgi almaya açık olmalıdır. İletişim, kurum içinde ve çalışan personel ile uyumlu iletişim çok önemlidir. Kişinin davranışları çalıştığı kuruma uygun olmalıdır.

Ayrıca Liyakat ne demek? Liyakat nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Nirvana ne demek? Nirvanaya nasıl ulaşılır? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Liyakat Neden Önemlidir?

Liyakat işletmelerin performans ve fonksiyonlarını arttıran bir ögedir. Örnek verecek olursak bir firmanın başına liyakatli bir yönetici getirdiniz. O firma daha iyi çalışan ve gelişmeleri takip eden bir firma olacaktır. Firmanın yöneticisi üretimi arttıran ve personeli motive eden işleyişi benimsemiş olacağı için direk olarak firmanın yararına bir tutum izlemiş olacaktır. Büyüme ancak liyakat sistemi ile olur.

Liyakat Olmazsa Ne Olur?

Liyakat gelişme ve büyümenin en önemli ögesidir. Bir işi ancak o işin eğitimini almış, bilgili kültürlü, tecrübe sahibi, iletişime açık biri yapabilir. Liyakat olmazsa firmalar piyasada aktif rol oynayamaz. Gereken üretimi yapamaz ve belli bir süre sonra iflas eder. Kalite düşer. Liyakat kamu ve özel sektör için çok önemlidir. Örnek verecek olursak sağlık sisteminde çalışan eğitimsiz biri hastayı sakat bırakabilir veya hastaya zarar verebilir. Önemli olan o iş kolundaki gereken tüm becerilere be eğitime sahip olmaktır.

Bakınız...!!!  Ay Nedir? Ay'ın Evreleri Nelerdir?

Sizlere bu makalemiz de Liyakat ne demek? Liyakat nedir? konuları hakkında bilgiler verdik. Ayrıca Liyakatın ögeleri, Liyakat neden önemlidir? ve Liyakat olmazsa ne olur? sorularını n cevaplarını öğrendik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here