Payitaht Nedir? Payitaht Ne Demek?

172
0
payitaht-nedir-payitaht-ne-demek

TRT 1 de yayınlanan Payitaht Abdülhamit dizisinin internette en çok merak edilen konular arasında olan Payitaht nedir? ve Osmanlı zamanında Payitaht kelimesi ile ne söylenmek istenmiştir, gelin hep birlik de öğrenelim.

Payitaht

Payitaht ne demek? sorusu ile başlarsak. Osmanlı Devleti dönemlerinde kullanılan ve değişik anlamları olan birçok kelime vardır. Bu kelimelerden en anlamlı olan payitaht; bir ülkenin başkenti olarak gösterilen yerin ilk kelimesidir. Örneğin payitaht İstanbul denildiğinde başkent İstanbul denilmek istenir. Makalemiz içeriğinde payitaht ne demek sorusunun cevabı hakkındaki bilgileri paylaşıyoruz.

Payitaht Kelime Anlamı

Payitaht nedir? sorusuna cevap verecek olursak. Türkçe kelime anlamı başkent olarak gösterilen payitaht; aynı zamanda bir tahtın ayakları anlamını da içerir. Payitaht kelimesi yönetici kişi anlamında da değerlendirilebilir. Eski yazı sisteminde Osmanlı döneminde sıklıkla kullanılan payitaht kelimesinin özellikle İstanbul için söylendiği biliniyor. Günümüzde televizyon dizilerinde de bahsi geçen payitaht kelimesi; İstanbul’un Osmanlı zamanlarında resmi olarak kullandığı bir isimdir.

Ayrıca Payitaht nedir? Payitaht ne Demek? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Liyakat ne demek? Liyakat nedir? makalemizi inceleye bilirsiniz.

Osmanlı Devleti döneminde fazlasıyla kullanılan payitaht isminin karşılığı başkenttir. Payitaht olarak kabul edilen şehir padişah ve hükümdarın yaşadığı; ayrıca devletin merkezi konumunda yer alan şehri ifade eder. Bu kelimenin anlamı hakkında birçok detay bilgi paylaşımı vardır. Devletin merkezi, kalbi anlamına da gelen payitaht kelimesi genel olarak İstanbul ili için kullanılır.

Bu makalemizde sizlere Osmanlı zamanında kullanılan, günümüzde ise insanların Payitaht abdülhamid dizisi ile sosyal medya ve internette en çok arananlar arasına olan Payitaht ne demek? sorusunu cevapladık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

Bakınız...!!!  Saptama Nedir?, Saptama Örnekleri Nelerdir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here