Reformer Pilates Nedir?

132
0
reformer-pilates-nedir

Bu makalemizde sizlere Reformer pilates nedir sorusuna cevap vereceğiz ayrıca Reformer pilates kullanımı ve Reformer pilates faydalarıdan bahsedeceğiz.

Reformer pilates nedir sorusu ile başlarsak. Özellikle son dönemlerin en çok tercih edilen spor egzersiz çalışmalarından biri olan reformer pilates, standart pilates aktivitesinden farklı olarak pilates reformer cihazı üzerinden gerçekleştiriliyor. Standart pilates aktivitesine oranla yüksek yoğunluk ve dinamik sunduğu gibi egzersiz türleri geniş olması sayesinde kas gruplarının daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağlar.

Reformer Pilates

Reformer pilates ne zaman ortaya çıkmıştır? sorusuna cevap verecek olursak, 2.dünya savaşı sırasında yaralanan askerlerin yatak üzerinde tedavi edilmesi açısından Joseph Pilates tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Bu dönemden sonrasında ise daha modern bir duruma dönüştürülerek dünya genelinde kullanıma sunulmuştur.

Reformer Pilates Kullanımı

Kullanımı ise oldukça basittir. Reformer pilates aleti ise çok yönlü olarak uygulanabiliyor. Bu egzersiz çalışmaları oturma, ayakta durma, ayak çubuğunu itme, kayışları çekme, omuz bloglarına ve ayak çubuğuna oturtulmuş, baş aşağı, ilave donanım ve yan yöne doğru birçok farklı türden egzersiz programları uygulanabiliyor.

Egzersiz çalışmalarında devrim niteliğinde olan reformer pilates aleti sayesinde değişik uzunluklarda, dengede ve esneklikte egzersiz çalışmaları gerçekleştirilebilir. Yapılan egzersiz programları ise genel olarak spor hocası eşliğinde gerçekleştirilir. Egzersiz çalışmaları genel olarak 48 veya 76 saatlik zaman dilimlerinde günlük olarak 60 veya 50 dakikalık eğitim programını kapsar. Pilates eğitmenleri tarafından reformer pilates aletinin kullanımı hakkında uygulamalı olarak bilgiler sunulur.

İlk eğitim süreci genel olarak basit egzersiz çalışmaları ile gerçekleştirilir ve sonraki derslerde de kademeli bir şekilde zorluk seviyesi yükseltilir. Egzersiz çalışmaları bireyin beden gereksinimlerine göre farklılık gösterebilir, özellikle düzenli ve yeterli süreçte egzersiz yapıldığında kısa sürede etkin neticeler alınabiliyor.

Bakınız...!!!  Distopya Ne Demek ?, Distopya Nedir ?

Ayrıca Reformer Pilates Nedir? makalemizin yanında merak etmeyi düşündüğümüz, Random Nedir? Random Ne Demek? makalemizide inceleye bilirsiniz.

Reformer Pilates Faydaları

Reformer pilates faydaları ise bireye daha kusursuz bir vücut duruşu, esneklik kazandırır. Özellikle bel ve sırt kısmında oluşan ağrıların kısa sürede giderilmesini sağlar. Kuvvetli kemik oluşumu açısından yeteri düzeyde direniş ve hareket kapasitesi elde ettirir. Kas gruplarının sağlıklı bir şekilde kuvvetlenmesini sağlar. Fazla kiloların atılmasını sağlar ve ayrıca bölgesel incelmeyi sağlar. Yağların hızlı bir şekilde erimesini sağlar.

Reformer Pilates Faydası ise daha fit bir vücut yapısı sunar. Kan dolaşımını hızlandırır. Omurga bölgesindeki kasları çalıştırması sebebiyle kambur duruşun kısa sürede düzelmesini sağlar. Bel ve boyun fıtığı riskini düşürür. Karın ve bel bölgesinin kuvvetlenmesini sağlar. Konsantrasyon artmasını sağlar. Özgüvenin artmasını sağlar. Eklem ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında risk faktörünün azalmasını sağlar. Stres ve ruhsal gerginliğin giderilmesine destek olur.

Reformer Pilates İle Fazla Kilolar Atılabilir Mi?

Cardio egzersiz çalışması olmayan reformer pilates her ne kadar kalori yakımı açısından uygulanmasa da yağ yakımı ve hatta bölgesel incelme açısından da yarar sağlıyor. Bu aleti ile gerçekleştirilen egzersizler ile birlikte özellikle karın ve bacak bölgesinde inceleme sağlanabiliyor. Pilates aletinde zayıflatmaya yönelik egzersiz programları da sunuluyor. Bu bakımdan fazla kilolardan kurtulmak açısından da reformer pilates aletinden destek alınabilir.

Bu makalemizde sizlere Reformer pilates nedir sorusuna cevap verdik ayrıca Reformer pilates kullanımı ve Reformer pilates egzersizlerin faydalarıdan bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here