Yüz Görümlüğü Nedir? Ne Takılır?

88
0

Bu yazımızda sizlere yüz görümlüğü konusunda bilgiler vereceğiz. Ayrıca yüz görümlüğü hediyesi ne olabilir, yüz görümlüğü hediyesini kimler takar ve ne zaman takılır sorularına cevap vereceğiz.

Yüz Görümlüğü Nedir?

Anadolu’da özel günlerde farklı gelenek ve görenekler halen yaşatılıyor. Bu geleneklerden birini de yüz görümlüğü oluşturuyor.

Yüz görümlüğü için, düğün sonrası gerçekleştirilmesi bir adet haline gelmiş olan gelenek demek mümkündür. Aynı zamanda yüz görümlüğü nedir sorusuna verilecek en kısa cevap ise damadın geline düğün gecesi taktığı takı demek doğru olacaktır.

Damat ve gelin düğün olup bittikten sonra baş başa kalırlar. Bu sırada damadın gelinin duvağını açmadan önce daha önceden satın almış olduğu yüz görümlüğü hediyeleri arasında bulunan bir takıyı gelinin boynuna takması gerekecektir. Bu takıyı geline taktıktan sonra gelinin duvağını açarak, gelinin yüzünü görmesi gerekir.

Yüz Görümlüğü Adeti Nereden Geliyor?

Yüz görümlüğü adeti yüzyıllar öncesinde uygulanmış bir adettir. Halen bu adete uyuluyor olsa da aslında esprisi başkadır. Eski yıllarda evlilikler birbirini tanımayan kişiler arasında yapılırdı. Bu kişiler görücü usulüyle evlendirilir, hatta bazı evliliklerde damat gelinin yüzünü hiç görmezdi.

İşte böyle evliliklerde yüz görümlüğü damadın gelinin yüzünü görmesi için bir hediyeydi. Evlenmeden ve yüz görümlüğü takmadan damat gelinin yüzünü göremezdi. Şimdilerde bu adet yalnızca gelenek ve görenekleri devam ettirmek için yapılıyor.

Yüz Görümlüğü Olarak Neler Takılır?

Geçmişte yüz görümlüğü ne takılır konusunda tek seçenek beşibiryerde denilen 5 adet altının kırmızı bir kurdeleye takılı olduğu kolyeydi. Şimdilerde ise, pırlanta kolye, inci kolye ya da takı seti yüz görümlüğü olarak tercih edilebiliyor.

Yüz Görümlüğü Yalnızca Damat Tarafından Mı Takılır?

Bazı toplumlarda yüz görümlüğü yalnızca damat tarafından değil, damadın annesi tarafından da takılabiliyor. Damadın annesi için yüz görümlüğü ne alınır konusunda ise altın kemer tercih edilebiliyor. Damadın geline verdiği bir hediye niteliği taşıyan yüz görümlüğü, gelinin yıllarca sakladığı bir objeyi oluşturuyor.

Bakınız...!!!  Murphy Kanunları Nedir?

Bu makalemizde sizlere yüz görümlüğü konusunda bilgiler verdik. Ayrıca yüz görümlüğü hediyesi ne olduğundan, yüz görümlüğü hediyesini kimler taktığını ve ne zaman takıldığını anlattık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here