Tekzip Nedir? Tekzip Ne Demek?

201
0
tekzip-nedir-tekzip-ne-demek

Bu makalemizde sizlere Tekzip ne demek olduğunu, Tekzip hangi hallerde kullana bileceğimizi ve Tekzip usulü nasıl olduğu konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Tekzip 

Tekzip nedir? sorusu ile başlayacak olursak.Kişiye sıkı sıkıya bağlı haklara ” Kişilik Hakları” denmektedir. Bu haklar kapsamında, kişinin özel hayatının gizliliği, kişinin onur ve şerefi, lekelenmeme hakkı gibi kişisel haklar örnek olarak gösterilebilir. İşte bu haklara karşı, medya yoluyla yani Radyo-Televizyon, Gazete-Dergi veya internet aracılığıyla yapılan yayınlar ile saldırıda bulunulabilir. Örneğin bir gazete haberi ile bir şahsa yönelik şeref ve haysiyetini ihlal edici yayım yapılması bu kapsamda sayılabilir. Peki, kişilik haklarına yapılan saldırılara karşı kullanılabileceği tekzip nedir?

Ayrıca Tekzip nedir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz, Murphy Kanunları Nedir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Tekzip Hangi Hallerde Mümkün ve Tekzip Usulü

Kişilik hakları medya aracılığıyla ihlal edilen kişiler için bunlara karşı bir cevap ve düzeltme hakkı şeklinde özetlenebilecek tekzip hakkı mevcuttur. Kişi tekzip hakkını, ihlalin gerçekleştirildiği aynı medya aracı yoluyla kullanabilmektedir ki bu şekilde cevap ve düzeltme hakkını kullanan kişi, aynı kitleye (okuyucu, izleyici veya dinleyici) ulaşabilmektedir.

Basın Kanun’un 14. maddesi düzenlemesi ile kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici nitelikte veya gerçeğe aykırı olarak yayım yapılması halinde, ilgili kişi aynı medya ortamında tekzip yani cevap ve düzeltme hakkını kullanabilecektir. Burada dikkat edilecek bir hususta süredir. Kanunla, tekzip hakkını kullanmaya yönelik bir hak düşürücü süre getirilmiştir. Bu hak düşürücü süre iki aydır ve ihlalin gerçekleştiği yayım tarihi itibariyle başlar. Yani kendisine yönelik yapılan yayın sonrasında kişinin tekzip hakkını iki ay içinde kullanması gerekir.

Bu makalemizde sizlere Tekzip nedir? sorusuna, Tekzip hangi hallerde mümkün olduğundan ve Tekzip usulünden bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

Bakınız...!!!  Mobbing Ne Demek? Mobbing Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here