Demagoji Ne Demek ?, Demagoji Nedir ?

108
0
demagoji;demagoji-nedir;demagoji-ne-demek;demagoji-yapmak;demagoji-sözler

Bu makalemizde sizlere demagoji konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle demagoji ne demek? ve demagoji nedir? sorularını cevaplayacağız. Ayrıca ülkemizde unutulmayan demagoji sözlerinden bahsedeceğiz.

Demagoji Ne Demek ?

Son zamanlarda televizyon kanallarından ya da televizyonlarda rol model olarak insanlara hitap eden ünlülerden, spikerlerden ve siyasetçilerden sıkça duyulan demagoji, aslında Fransızca (Demagogie) kökenli bir kelimedir. Aslında tıpkı demagoji kelimesinde olduğu gibi anlamı bilinmeyen bir çok kelime farklı anlamlarda kullanılmakta olup, Türkçeye karışmaktadır. Demagoji nedir sorusunun cevabı ise;

Akılcı ve mantıklı sonuçlar ve tartışmaların aksine, halkın ön yargıları, ihtiyaçları ve korkuları üzerinden yapılan siyaset ve destek arayışı olarak tanımlanmaktadır.

Demagoji Nasıl Yapılır?

Yunancada agagos (liderlik Yapmak) ve demos (halk) kelimelerinin birleşmesinden doğan demagoji, üstün bir propaganda ve karşısındakilere hitap etme yeteneği gerektirmektedir. Genellikle milliyetçilik ve güncel konular üzerinden insanları sömürerek yapılmaktadır. Demagoji yapan kişi demagog olarak adlandırılmaktadır. Demagoglar var olan gerçekleri yok sayıp, toplumun duygularını ve ön yargılarını kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Ayrıca Demagoji nedir ve demagoji ne demek makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Distopya ne demek ve distopya nedir makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Ülkemizde Unutulmayan Demagoji Söylemleri

Ülkemizde dönemsel olarak özellikle siyasetçilerin kullandığı bazı söylemler hala akıllarda varlığını korumaktadır.

Cumhuriyet tarihine bakıldığında en çok kullanılan demagoji söylemleri;

1 – Din elden gidiyor
2 – Şeriat geliyor
3 – Komünizm geliyor
4 – Darbe geliyor
5 – İrtica geliyor
6 – Türkiye İran olacak
7 – Laiklik elden gidiyor
8 – Türkiye Malezya olacak
9 – Mahalle baskısı yapacaklar sıralamak mümkündür.

Demagoji Yapmak Ne Demektir?

Demagoji yapmak bir kimsenin ya da grubun ihtiyaçlarını bilerek duygularını kamçılayarak, gerçek dışı sözler söyleyerek onları kazanmaya çalışmak ya da laf cambazlığı yapmak olarak ifade edilmektedir.

Bakınız...!!!  Nevrotik Ne Demek? Nevrotik Nedir?

Sonuç olarak; demagog olarak adlandırılan ve halkın korkularından, ön yargılarından ve ihtiyaçlarından yaralanarak kendi menfaatleri doğrultusunda gerçek olmayan sözlerle siyaset yapmak tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de başvurulan bir yöntemdir.

Makalemizde sizlere demagoji ne demek olduğundan, demagojinin nasıl yapıldığından ve demagoji sözlerden bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here