Origami Nedir? Origami Çeşitleri Nelerdir?

424
0

Bu yazımızda sizlere origami konusunda bilgiler vereceğiz. Öncelikle origami nedir? ve origami ne demek?sorularını cevaplayacağız. Ayrıca  orgami çeşitleri hakkında bilgileri vereceğiz.

Origami

Origami nedir? sorusu ile başlarsak. Origami Japonca kağıt katlama sanatıdır. Japonya da “ori” kelimesinin anlamı katlama, “gami” kelimesinin anlamı ise kağıt demektir. Origami yapımı genelde tek parça kağıdın katlanması ile çeşitli obje ve şekillerin meydana gelmesine origami denir. Herhangi bir kesme ya da yapıştırma kullanılmaz. Tarih de origami başlangıcı ile ilgili bir bilgi yoktur.

Kağıtı icat eden Çinliler tarafından icra edildiği, ilk zamanlar da kağıta ulaşmanın zor olduğu için zenginler tarafından dini törenlerde ve hediyeleri kaplamada bir zenginlik gösterisi olarak kullanılmıştır. Japonya’ya da Budist rahipler tarafından getirildiği söylenmektedir. Gelişimini Japonya’da tamamladığı için origami ismin Japonya’dan aldığı bilinmektedir. Özellikle Japonya’da çok ilgi görmüştür. Origami çocukların üç boyutlu düşünmelerini sağlar, el becerilerini geliştirir, matematiksel algıyı arttırır. Bu özellikleri nedeniyle Japonya’da okullarda ders olarak verilmiştir. Japonya’daki üniversitelerde origami bölümü de vardır.

Ayrıca Origami ne demek? ve origami çeşitleri nelerdir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Kolaj nedir? kolaj çalışması nasıl yapılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Origami Çeşitleri Nelerdir?

Klasik Origami: Makas ve yapıştırıcı kullanılmadan, tek parça kağıdın katlanması ile çeşitli eşya ve hayvan figürleri ortaya çıkarıldığı türdür. Klasik origamiye örnek olarak gemi, kurbağa, at, kuş gibi bir çok figürleri ortaya çıkartılır.

Modüler Origami: olarak da adlandırılan ‘parçalı origami‘birkaç kağıtın birleştirilmesiyle ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden farklı olarak, üç boyutlu geometrik figürler yapılmasında kullanılır. Kağıt sayısında herhangi bir sınır olmayan modüler origami de tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur.

Bakınız...!!!  Tekzip Nedir? Tekzip Ne Demek?

Islak Origami: Yapılması düşünülen şeklin su yardımı ile kağıta ıslatılarak daha kolay şekil verilmesidir. Islatılarak tasarlanan şekiller daha doğal bir görüntü sunar.Islak origamiyi bulan Akira Yoshizawa diğerlerinden tek farkı su kullanılmasıdır.

Mimari Origami: Origaminin bu çeşitin de kesme ve yapıştırıcı kullanılmaktır. Kağıtların simetrik bir şekilde kesilip yapıştırılması yapıştırarak çeşitli figürlerin ortaya çıkarılma sanatıdır. Yapmaya düşünülen şeklin mimarisi için daha güzel görünmesi için boyamada yapılmaktadır. Bu yöntem ile süs eşyaları yapılmaktadır.

Bugün sizlere origami konusu hakkında bilgiler verdik. Öncelikle origami ne demek ve origami nedir sorularını cevapladık. Ayrıca origami çeşitleri hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here