Mobbing Ne Demek? Mobbing Nedir?

144
0
mobbing-ne-demek-mobbing-nedir

Bu makalemizde sizlere Mobbing ne demek? Mobbing nedir? konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca internette en çok aranan sorulardan olan Mobbing’e maruz kalan çalışan ne yapmalı?, Mobbing sonucunda ne olur? ve Mobbing’e maruz kalan bireylerin hakları nelerdir? sorularına cevap vereceğiz.

Mobbing Ne Demek?

Mobbing nedir? sorusu ile başlarsak. Çalışma yerinde üst düzey yöneticiler tarafından çalışanlara uygulanan yıldırma teknikleridir. Çalışma hayatında ve genel olarak her ortamda çalışanları pes ettirmek adına uygulanan bir nevi zorbalıktır. Genel olarak da çalışma ortamında çalışana karşı yapılan psikolojik baskıdır. İşyerinde Mobbinge maruz kalan bireyin kendi güvenini kaybetmesine, paranoyaklığına, düzensiz uyku bozukluğuna, strese bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarının başlamasına (ağlarken aniden gülme gibi, kalp krizi, psikolojik travmalar gibi) ve bütün duyguları ani geçişlerle yaşamasına sebep olur.

Mobbing’e Maruz Kalan Çalışan Ne Yapmalı

Çalışan kişinin yaptığı işi her seferinde başarısız ve yanlış yaptığı konusunda hissiyat verilerek psikolojik baskı oluşturulur. Çalışana karşı bu sürekli olarak tekerrür ediyorsa bu davranışların son bulması gerektiği konusunda üst düzey yöneticisi ile bu konu hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Eğer ki bu durumlar hala bir çözüm getirmiyorsa çalışma arkadaşlarından kendisine yapılan bu durum için şahit olması istenmelidir. Bu süreç zarfında da psikolojik bir destek almanız şikayetiniz doğrultusunda elinizi güçlendirecek deliller arasında yer alacaktır.

Ayrıca Mobbing ne demek? Mobbing nedir?  makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Mitoloji nedir? Mitoloji ne demek? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Mobbing Sonucunda Ne Olur

Çalışma ortamında yaşadığı psikolojik baskıdan ötürü mobbinge maruz kalan kişi veya kişiler Anayasa mahkemesinin verdiği iş kanunu yetkisine istinaden koruma altına alınırlar.

Mobbing’e Maruz Kalan Bireylerin Hakları Nelerdir?

Mobbing’e maruz kalan bireyler meslekten asla men edilmezler. İşe girmeden önce kendilerine imzalatılan iş sözleşmesi konusunda da sözleşmeyi feshedebilme hakkına sahip olurlar. Ayrıca mobbing süresi boyunca kendini işe yaramaz, mesleki anlamda bilgisiz hissettirildiği için tazminat alma hakkına da sahip olduğu gibi üst düzey yöneticisini de Anayasa Mahkemesine şikayet ederek art niyet tazminatı isteyebilme hakkına da sahiptir. Çalışma ortamınızda sizin dışında diğer arkadaşlarınızın da böyle bir şikayeti varsa hep beraber dava yoluna giderek yapılan psikolojik baskının sonucu daha çabuk neticelenir.

Bakınız...!!!  Yüz Görümlüğü Nedir? Ne Takılır?

Sizlere bu makalemizde Mobbing ne demek? Mobbing nedir? konusu hakkında bilgiler verdik. Ayrıca Mobbing’e maruz kalan çalışan ne yapmalı?, Mobbing sonucunda ne olur? ve Mobbing’e maruz kalan bireylerin hakları nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here